| Teenagernynho28 a întrebat:

Anulare amenda ratp (transport in comun): pe 2 mai m-a prins controlul, si eu nu avem la mine abonamentul pe mai, il avem pe cel pe luna trecuta, cel pe mai il uitasem acasa...in fine, mi-a facut proces verbal si mi-a spus ca se poate anula la judecatorie; cine imi spune si mie ce acte imi trebuie exact pentru aceasta? plss! am cautat pe net, dar nu sunt prea multumit dc am gasit;
mi-ati fi de ff mare ajutorr, mersi; urgent!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, impotriva procesului verbal de contraventie se poate face plangere contraventionala la judecatoria in circumscriptia careia a fost savarsita contraventia. Se anexeaza acesteia copia procesului verbal de contraventie si dovezi prin care iti sustii cererea, in cazul tau o copie a abonamentului de pe luna mai. Numai bine!

| MindExplode a răspuns:

Am patit si eu la fel am platit si taxatoarea nu mi-a dat bilet a venit controlu si am platit amenda 10 lei.O sa te intrebe numele, familia, unde inveti, citi ani ai.Atathappy

| Taurette a răspuns:

Prietene,stai linistitstraight face, in pnm, trebuia sa nu ii spui datele talelaughing asa se face... stai linistit ca nu o sa patesti nimic. trebuia sa nu ii arati nici un act de identitate. oricum nu o sa primesti nimic acasa sau ceva de genu' oh go on

| maria_1712 a răspuns:

Trebuie sa dovedesti la judecatoria sectorului pe raza careia s-a intamplat ex: sector 2 ca ai avut abonamentul valabil si cu procesul verbal, faci o cerere si s-a rezolvat