| vreaubebe a întrebat:

Are valoare o hartie pe care o am de la mama prin care imi lasa mostenire casa dar care e scrisa de mana mea de mana ei fiind trecut doar numele ei data si semnatura?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea avea o oarecare valoare, impreuna cu alte probe, intr-un eventual proces.
Inscrisul respectiv nu are valoare ca testament, fiind nul, deoarece, conform Codului civil, testamentul olograf trebuie scris in intregime de testator, citez:
"ART.1.041.Testamentul olograf
Sub sancţiunea nulitãţii absolute, testamentul olograf trebuie scris în întregime, datat şi semnat de mâna testatorului." Numai bine!

| Minks a răspuns:

Are doar valoare sentimentala probabil. Ca sa fi numit proprietarul in acte al casei ai nevoie de documente oficiale, legalizate, la notar. Ce e scris de mana si nelegalizat e fix maculatura.

| WeaponGirl a răspuns:

Mama ta mai este in viata?
Da, este valabil deoarece este un inscris sub semnatura privata (adica, acele inscrisuri intocmite de parti, fara interventia vreunui organ al statului, semnate de parti sau de partea de la care emana) iar conditia generala pentru valabilitatea inscrisului sub semnatura privata este semnatura partii de la care emana inscrisul! In unele cazuri legea poate sa ceara si conditii speciale (martorii)

| WeaponGirl a răspuns:

Spune-ne mai exact despre ce este vorba straight face Deci inscrisul este valabil in sensul ca reprezinta o dovada scrisa pe care o poti folosi in instanta, dar inscrisul acela NU te face propietarul casei! Mai trebuie sa ne spui daca mama ta este singura propitara pe casa si daca tu esti singurul posibil mostenitor!

| vreaubebe explică (pentru WeaponGirl):

Nu. ea are frati care vor casa, dar e unicul proprietar.de aceea intreb. fratii ei vor sa primeasca locuinta

| WeaponGirl a răspuns (pentru vreaubebe):

Daca fratii mamei tale nu sunt trecuti in contrat atunci nu au niciun drept la casa, mai ales ca ea a lasat un inscris sub semnatura cum ca acea casa iti revine tie! Sfatul meu este sa mergi sa intrebi la un notar ce si cum sa faci, o sa te indrume el pe mai departe! Ii spui care este situatia si ca ai un inscris! Bafta!

| vreaubebe explică (pentru WeaponGirl):

Pai eu nu sunt fiica ei legitima, doar tata e de sange deci cred ca fratii ai intaietate. casa e pe numele ei doar nu si pe al tatei

| vreaubebe explică (pentru WeaponGirl):

In aceeasi hartie scrie ca mostenesc si suma din banca dupa decesul ei...

| WeaponGirl a răspuns (pentru vreaubebe):

Cam complicata situatia! Oricum inscrisul acela o sa te ajute mult in instanta, nu trebuie sa fie neaparat testament, iar semnatura mamei tale poate fi verificata si certificata cu ajutorul altor acte semnate de ea! Asa cum am spus, vorbeste cu un notar, nu te costa nimic, sau si cu un avocat!

| WeaponGirl a răspuns (pentru vreaubebe):

Uite http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php foloseste site-ul asta si intreaba un avocat, e gratis si o sa primesti raspuns garantat! Ii descrii in amanunt situatia, ii spui ce inscris ai la mana si tot! Dar cel mai bine e sa mergi sa intrebi personal undeva!

| Azµre a răspuns:

Are valoare numai dacă ai martori pe ea și tot odată să fie legalizată de către un notar. Astfel nu...

| eaglewatch01 a răspuns:

Daca e semnata de ea si se poate constata lucrul asta, e perfect valabila hirtia. Daca mama nu mai e, ar fi bine sa ai martori.Nu ai martori pe hirtie?

| UnVis a răspuns:

Da

| DjYeti a răspuns:

Nu,ai nevoie si de un notar. Te duci frumos si rezolvi la notar. Hartia aceea nu valoreaza nimic din punct de vedere legal

| TheLaw a răspuns:

Nu. Ai nevoie de acte veritabile.

| RazerNaga a răspuns:

Daca mama ta a murit s-ar putea sa fie un testament daca nu a murit tot asa cred tongue