| Parvulescu_Daniela_1960 a întrebat:

As dori sa stiu si eu daca cumparatorul unui apartament de exemplu are obligatia sa citeasca toate actele din mapa de vanzare-cumparare si daca exista un art de lege referitor la acest lucru. Exista scuza daca nu l-a citit?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este obligat dar este spre binele lui daca ar face asta. Sa stie conditiile vanzarii/cumpararii. Tu ce ai face in acest caz?

| Violleta2022 a răspuns:

Atat cumparatorul cat si vanzatorul au obligatia sa citeasca actele intocmite de notar sau avocat, pentru ca odata semnate, consimtesc ca sunt de acord cu ele si ca au citit tot.
Nu, nu exista scuza daca nu citesti actele si le semnezi din nepasare.

| sierra1 a răspuns:

Concret, despre ce e vorba?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există scuză, dar nici obligație legală. Legalizarea vânzării se face prin act notarial. Notarul are obligația legală să verifice dacă tranzacția imobiliară respectivă îndeplinește condițiile legale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca si tu ai citi toate actele, ca cumparator al unui apartament. Adica sa nu dai banii degeaba zic. nu?
Nu e ca si cum ti-ai cumpara o acadea, sau un biscuite.