| vlasceanu1992 a întrebat:

In 2006 am facut procura de vanzare cumparare notariat nu mai stiu notariatu am pierdut procura si nu stiu cum sa fac sa mai gasesc o copie nu mai stiu unde e notariatu imi trebuie act doveditor era singuru si l-am pierdut... ajutati-ma dau funda va rog din suflet

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procura sau contractul de vanzare-cumparare si in ce calitate? Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| vlasceanu1992 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca pot sa iau copie de la notar. intrebarea e cum sa mai gasesc notaru sau altceva sa il gasesc. Nu mai stiu ca am fost cu masina si din 2006 nu mai stiu unde am fost. cum sa gasesc date daca nu stiu unde e notaru acela?

| mariazet45 a răspuns (pentru vlasceanu1992):

Ce ai pierdut procura, sau actul de vanzare cumparare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlasceanu1992):

Te-am intrebat ce act ai facut si in ce calitate si nu mi-ai raspuns.

| vlasceanu1992 explică (pentru mariazet45):

Ambele. Imi trebuie un act ca sa dovedesc cui am vandut-o si nu stiu de unde? add....vali_boss59 cine doreste sa ma ajute

| mariazet45 a răspuns:

Daca e vorba de procura data cuiva pentru vanzarea unui imobil poti sa mergi sa faci alta, dar eu cred ca tu vorbesti de un act de vanzare cumparare, care daca l ai pierdut cred ca poti sa gasesti cumva o copie pe la primaria la care esti arondat cu domiciliu.

| vlasceanu1992 explică (pentru mariazet45):

Deci am facut procura auto pe masina la notariat imi vine impozit pe ea si nu am dovada ca nu mai stiu unde e notariatu si nu stiu altceva despre om decat in procura scria datele omului cui i-am dat era singura dovada ca am vandut-o omului e tot ce stiu

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlasceanu1992):

Procura nu este act de vanzare-cumparare, aceasta dovedeste ca respectivul are dreptul sa se foloseasca de ea.
Doar in baza contractului de vanzare-cumparare poti sa radiezi masina din circulatie si sa nu mai platesti impozit.
Nu ai de unde lua o copie a procurii decat de la om si de la notarul public care a facut-o, in alta parte nu exista.
Incearca sa faci o cerere catre Camera Notarilor Publici de pe langa Curtea de Apel de care apartine judetul tau, indici datele tale de identitate, localitatea unde ai facut procura, perioada cand ai facut-o (anul si luna) si ii rogi sa verifice si sa-ti comunice numele notarului public care a facut-o si apoi vei merge la acesta si soliciti o copie legalizata de pe procura aflata in arhiva lui.
De asemenea poti gasi pe internet toti notarii din localitatea unde ai facut procura si poate iti amintesti la care ai facut-o, daca nu va trebui sa mergi pe la toti.

| raluk27 a răspuns:

1. Procura (imputernicirea) era de vanzare sau de cumparare. Adica persoana era imputernicita sa vanda sau sa cumpere? Sunt chestii diferite. Nu exista procura de vanzare cumparare.
2. Tu cine esti? Cel care imputerniceste sau imputernicitul?
3. Daca e din 2006 oricum nu mai e valabila. Procura este valabila 3 ani sau pana cand cel care a dat-o o revoca.
4. Daca nu mai stii numele notarului, fa alta si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| vlasceanu1992 explică:

Pai stiu ca poate sa imi dea o copie dar intrebarea e cum sa fac ca nu mai stiu unde este acel notar ca m-am dus cu masina si nu mai tin minte unde este. Ce altceva pot sa fac sa dau de notar sau ce sa fac?