| rexiomaria a întrebat:

As vrea sa stiu cum sa obtin un doctorat in psihologie. Am inteles ca poti lucra la o clinica de psihologie doar daca ai un doctorat in psihologie.
Inteleg cum poti sa iei o licenta si un masterat, trebuie sa inveti cativa ani si sa treci examene, dar nu inteleg cum obtii un doctorat in psihologie.

Răspuns Câştigător
| TudoracheAndr a răspuns:

Dupa facultate primesti o diploma de licenta. dar nu prea ai ce face cu ea, asa ca e indicat sa faci si un master, pe o specializare anume, o ramura anume care te pasioneaza. in paralel cu master e indicat sa faci practica/voluntariat/job in domeniu/internship/erasmus, orice care te poate ajuta sa castigi experienta. sa cunosti cat mai multi oameni in domeniu.

un doctorat = urmatorul pas dupa master... dar daca nu vrei o cariera universitara (Sa fii prof), atunci nu prea ii vad rostul... doar daca esti foarte pasionat si vrei sa aprofundezi.

este de ajuns masteratul

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti lucra intr o clinică daca ai o anumită specializare în psihologie, nu doctoratul. Acesta trebuie să l aibă profesorii universitari

| rexiomaria explică (pentru Donsavas):

Si care este acea specializare? Trebuie cel putin un masterat sau mai trebuie si studii un alte domenii?(sociologie sau ceva semanator)

| Donsavas a răspuns (pentru rexiomaria):

Psihologie clinica.

| rexiomaria explică (pentru Donsavas):

Scuze dar nu inteleg ce vrei sa zici prin 'specializare în psihologie clinica'? Nu trebuie ceva fel de diploma care o primesti la o facultate?

| Donsavas a răspuns (pentru rexiomaria):

Licenta+master