| Parintele a întrebat:

Ati vota un presedinte al romaniei ateu?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Ateul este botezat sau nu?
Ateul poate nu se casatoreste la biserica, dar cu mortii familiei ce face? II topeste in acid sulfuric, in cada?
Intrebarea pe care ai pus-o trebuie sa aiba totusi o logica, nu crezi?

43 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru mine religia nu este un criteriu la alegeri.

mira
| mira a răspuns:

N-ar trebui sa se puna problema apartenentei religioase.Am avut un presedinte ateu si lumea il indragea.Si acum avem un presedinte ateu care foloseste biserica in scop politic.Va amintiti declaratiile lui cu mult inainte sa ajunga presedinte? Important este sa nu insulte simbolurile dragi ale unei tari, sa aiba atitudine toleranta fata de cetatenii de alte confesiuni si religii. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, nu conteaza apartenenta religioasa.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Sa-ntelegem ca te-ai hotarat sa candidezi? Evident ca as vota un ateu, asa cum as vota si un credincios, ori, un gay. Problema este sa fie competent, convingator, responsabil.
P. S. @prettyodd : buhuhu in... ca tare m-ai speriatlaughing

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da, normal!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

NU cred ca politica ii place lui Dumnezeu; deci care e legatura?

lolita
| lolita a răspuns:

Dar ce importata are? Din partea mea poate sa fie si gay. prefer sa votez unul ateu decat pe Becali "crestin".

lolita
| lolita a răspuns:

Vreau sa mai adaug ceva deoarece ieri nu am avut timp: romanii suntem o tara de crestini, suntem prea saraci ca sa ne trai viata, de exemplu: este pacat sa consumi droguri, dar ce om de rand are bani ca sa cumpere? niciunul, deoarece maine poate muri de foame. alt exemplu: e pacat sa te "destrabalezi" (acest cuvant la folosit cineva cand s-a referit la distractie, adica discoteci, alcool etc), de iesit in oras toti bagam mana adanc in buzunar si gasim ceva, dar de "destrabalat" de trei ori pe saptamana nici un om de rand nu are bani. ar fi multe exemple de dat dar nu vreau sa fiu prea dura. si ce-i ramane de facut romanului de rand, decat sa se roage la Dumnezeu si sa-i dea alte lucruri nepamnatesti pentru a sa simti implinit. de aceea conducatorii tarii stiu unde este punctul slab al nostru," Dumnezeu ne va ajuta", "ne va da puterea sa fim mai buni", etc. ce legatura are Dumnezeu aici cu viitorul presedinte? niciuna. NoGod iti voi da eu raspunsul la intreare, majoritatea romanilor nu ar vota un presedinte ateu de frica lui Dumnezeu, ca poate il vom supara si raul va veni asupra noastra.

auran
| auran a răspuns:

Pai, care-i cel credincioshee hee!

| Parintele explică:

Meme...fiecare are un nume la nastere si apoi la starea civila. Nu popa iti da numele la botez, sau nu stiai asta? da, am fost botezat, dar nu m-a intrebat nimeni atunci daca vreau sau nu sa ma botez.

elena... nu inteleg ce nu intelegi? Un ateu nu se casatoreste la biserica iar cu mortii familiei face ce au dorit sa se faca cu ei... ori ai arde ari la groapa cu popa, un ateu in principiu prefera incinerarea.

| Parintele explică:

Ca sa vezi ce raspuns castigator a ales calculatorul...in niciun caz cel pe care l-as fi ales eu. Cel mai stupid raspuns.

| Ben. a răspuns:

Nu s-ar da ateu nici daca ar murii ma-sa!

| TipulVerde a răspuns:

Sure

Janina
| Janina a răspuns:

Nu stiu daca iubirea si credinta fata de Cel de sus are treaba cu politica straight face
as vota, daca ar fi un om care sa merite, oricum,, Credinciosii" de pana acum nu au facut mare lucru

| anonim a răspuns:

Decat unul ca becali..., prefer un ateu. oricum, credinta nu conteaza, ci conteaza ceea ce va face el pentru popor.

| Shery a răspuns:

Io prin ateu nu inteleg doar negarea lui Dumnezeu, ca sunt multi care zic Dumnezeu in sus, Dumnezeu in jos si nu cred cu adevarat in el. Daca as avea de unde alege, as alege un om care face ce zice Dumnezeu(adica sa isi iubeasca aproapele ca pe el, deci ne-ar merge bine tuturor) si nu care doar se declara crestin straight face

| cristi a răspuns:

nu

| kh1ss a răspuns:

Da

| moonY a răspuns:

Da.candidezi?

| alexxx_3182 a răspuns:

Poi nu vad unde ar fi problema...iliescu ce a fost?hee heebine ca nu as vota in general... dar daca ar iesi un presedinte ateu nash avea nimic in potriva lui...

| Kyky a răspuns:

Da, de ce nu? Nu-mi pasa daca e credincios sau nu. Oricum, majoritatea politicienilor nu sunt credinciosi. Sunt niste profitori si hoti happy Simplu.

| NimeniCuActe a răspuns:

Da, l-as vota, nu vad cu ce ar putea influenta negativ tara chestia asta. Oricum dude... nu te-as vota pe tine laughing

| tukhey23 a răspuns:

laughing, proasta intrebare... in romania e greu sa fii ateu

| dulshe a răspuns:

Depinde

| Bianca26bb a răspuns:

Crred... mai vedem atunci daca ne convinge.straight face

| Dl.Inginer a răspuns:

Nu as vota.

| mikiscence a răspuns:

Mai bine ateu...decat un credincios fals! si apoi in ce crede el nu ne intereseaza... ce face e mai important!

| moodyblues a răspuns:

Uuuuuuuuraaa pentru remus cernea

| prettyodd a răspuns:

Daca ar fi competent, de ce nu? Nu m-ar interesa astfel de aspecte din viata sa. La o adica toti suntem liberi sa credem in ce vrem si sa luam propriile decizi. Din pacate, nu am varsta necesara sa votez. sad Buhuhuhu.