| tinusag2013 a întrebat:

Buna am fost prins fara permis de conducere mau judecat si mi-au dat 1 an si 2 luni cu ancercare si am fost sa ma anscriu la scoala de soferi si imi cere sentinta judecatoreasca de unde o pot lua si dupa cat tinp pot da de permis va rog mult sa ma ajutati cu 1 raspuns? va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sentinta penala trebuia s-o primesti in maximum 2 luni sau poti s-o iei de la arhiva instantei.
Vei putea da examenele dupa trecerea unei perioade de cel putin 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

O iei de la biroul de cazier. Insa atat timp cat sentinta e valabila (asta daca nu ai executat-o deja), nu poti sa dai de carnet.

| darrio2007 a răspuns:

Cu ancercare sau cu suspendare? Un exemplar al sentintei trebuia sa ai si tu acasa.Du-te la politie la caziere. Poti intreba si dupa cat timp poti da din nou pentru permis.Conteaza si motivul suspendarii carnetului.

| marcous a răspuns (pentru darrio2007):

De regula 1 an si 2 luni se dau cu executare. Daca ii dadea cu suspendare, trebuia sa-i dea 3 ani.

| persseuss a răspuns:

Politie...la caziere