| anonim_4396 a întrebat:

am intrebari pentru cei care au trecut prin "placuta" experienta a unui divort:ce se intampla la prima infatisare la tribunal(e vorba si de custodia unui copil sub 10 ani)? am nevoie si de alte acte in afara de c.i.si certificat de casatorie?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu te va divorta de la prima infatisare. Este aproape imposibil, chiar daca ambii parteneri sunt de acord! Se asteapta vizita asistentului social, in primul rand si atasarea la dosar a celor constatate de el. Ai nevoie si de certificatul de nastere al copilului ( oricum exista copia la dosar, nu? )
Mare lucru nu se intampla la prima infatisare, se va amana cu siguranta si eventul se vor astepta martori la cea de-a doua infatisare.

| marianaana a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Am avut vizita asistentului social.de copia cert.de nastere...nu stiu pentru ca l-am lasat pe el sa inainteze actele...

| ASIGURATORUL a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Era vorba de divortul propriu-zis...nu si de incredintarea minorului. Sunt atatea exemple de cupluri ca au copii minori si au divortat la primul termen.

4 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva... daca ambii parteneri sunt de acord, divortul propriu-zis se incheiei la prima infatisare. La mine a durat 3 ani...pentru. ca "doamna" nu a vrut sa div. Copilul de regula ramane la mama, cu exceptia cazurilor cand sotul face dovada ca mama nu e apta sa creasca si sa educe copilul(alcoolica.etc). Mai multe va va spune avocatul care l-ati angajat.