| DeeDee817 a întrebat:

Buna! Am nevoie de un sfat. Duminica seara unu mi-a lovit puțin mașina, are 2-3 zgârieturi., menționez ca mașina era parcata in fata porții mele. Am ieșit repede afara, m-am înțeles cu baiatul pe cale amiabila ca îmi ia el vopsea sau ceva soluție pentru zgârieturi. Am înțeles ca dacă nu am declarat in 24 ore nu se mai face nimic...dar menționez ca am avut 3 martori de fata. L-am sunat azi pe tip si i-am zis sa ia corector și o zis ca ok. Eu nu mai vreau sa o lungească dacă ma duc azi la poliție se mai rezolva ceva?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de rezolvare amiabila nu este necesara instiintarea organului de politie, asa ca este in regula daca faptasul plateste reparatia, banuiesc ca foarte usoara, din cate spui.

| DeeDee817 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da am fost de acord sa o facem amiabil dar văd ca se face ca uita. I-am spus sa vina azi sa dea cu ceva soluție pentru zgârieturi, i-am și spus de unde sa ia, a zis ca vine după ce ajunge de la lucru și nu mai da niciun semn

| suntserios a răspuns (pentru DeeDee817):

Nu. Nu ați fost de acord să faceți amiabila. Amiabila se face la asigurator. Voi ați avut doar o înțelegere între voi care acum va lăsat cu paguba... dacă șoferul știa legislația era alta poveste.

| DeeDee817 explică (pentru suntserios):

Asta e, altădată și pentru o sigura zgârietură ma duc la poliție. E paguba de 50 lei dar cu siguranța o sa îl țin minte. Nu știe toată legislația dar cu timpul înveți ca nici care au permis de ani de zile nu le stiu pe toate or uita

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai legislatia ce zice daca te duci la politie si anunti accidentul dupa 24h? Ar trebui sa stii daca ai permis nu?

| DeeDee817 explică (pentru suntserios):

Nu am permis, prietenul meau îl are de nici o luna, de unde sa știe? La scoala te învață sa conduci nu legile

| suntserios a răspuns (pentru DeeDee817):

"La scoala te învață sa conduci nu legile"

Mi-ai dat sah mat cu asta... ma intreb cum a luat stimabilul examenul. Si abia acum o luna... trebuie sa fie foarte proaspata legislatia in cap.

Acum sa te scot din ceata ca permisul e luat la oua Kinder aparent.

Niciodata la un accident nu se iau / dau bani ca de aia exista asigurari. Mai ales cand tu esti pagubitul.

Acum daca merge la politie oricare din cei implicati o sa ramana fara permis pentru ca nu a declarat accidentul la timp.

PS. Tot stimabilul care abia are permis si legislatia abia invata ar trebui sa stie ca reparatia unei masini fara dovada de la politie sau asigurator este interzisa.

| DeeDee817 explică (pentru suntserios):

Dacă tu la început ai știut fiecare lege, mai ceva ca polițaiul ești tare atunci. Cu timpul înveți, unele chestii nu te învață la scoala. O luat ca o învățat și pe merit. Și apropo tipul era și el începător și nici el nu știa. Din greșeli înveți altădată sa știu ce am de făcut

| suntserios a răspuns (pentru DeeDee817):

D'ohhhh. Ce faci in caz de accident, alaturi de regulile de prioritate si semne de circulatie e una din cele mai importante lucruri pe care le retii cand citesti legislatia.

"O luat ca o învățat".
Pai de ce nu stie atunci?

| DeeDee817 explică (pentru suntserios):

Una e când faci accident pe sosea și alta când ți-o lovește unul in fata portii tale. Nu stau sa o lungesc atâta, tu când ai luat permisul ai știut toate de la bun început nu cred

| suntserios a răspuns (pentru DeeDee817):

Care e diferența? Chiar sunt curios? Că te atinge unul în parcare sau in timp ce mergi? Că dacă nu știi ce e de făcut nu știi in nicio situație
Și da, când am luat permisul știam lucruri atât de importante precum acesta

| DeeDee817 explică (pentru suntserios):

Diferența e când ți-o lovește unul in fata casei tale unde scrie pe poarta parcare interzisă și tu te bagi ca boul când vezi mașina parcata chiar dacă mai aveai parcări și alta e când mergi pe drum.

| suntserios a răspuns (pentru DeeDee817):

Accidentul e accident oriunde se întâmplă. Aceeași legislație se aplica.

| sierra1 a răspuns:

Azi e marți deci s-au cam dus cele 24 de ore!

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Iubita, din pacate politia nu va fi de partea ta in cazul asta.
Am o prietena care a avut masina lovita de un cal si s-a judecat mult.
In cazurile astea se merge in instanta, dosarele sunt amanate, se face recurs, etc etc.
De multe ori se intampla sa conteze mai mult pe cine cunosti decat cine e vinovat. Imi pare rau, dar asta e adevarul.

| DeeDee817 explică (pentru StrongHeart):

E o lege de caca sincer. Și gura varianta e sa îți face dreptate singur ca poliția nu te ajuta cu nimic și tot tu pici vinovat

| StrongHeart a răspuns (pentru DeeDee817):

Si cum ai putea sa iti faci singura dreptate in cazul asta? Crezi ca merita?

| DeeDee817 explică (pentru StrongHeart):

Diferite metode. Da, merita pentru ca când am fost om bun cu tine aștept aceeași lucru țin partea ta. Am stat pe capul lui pana mi-a dat banii și mi-am rezolvat dauna

| Silwian a răspuns (pentru DeeDee817):

Https://www.businesslease.ro/......cident.pdf Pentru data viitoare sa nu mai ai incredere in oameni!

| DeeDee817 explică (pentru Silwian):

Data viitoare nu mai am cu siguranța! Oricum îl știam pe tip și am stat pe capul lui pana mi-a dat banii pe dauna! Mulțumesc