| Andreeagreen a întrebat:

Am o problemă foarte gravă! Eu stau la etajul 1 și la mine la bloc a stat de ani buni o bancă fix sub geamul meu. Și pe acea banca stăteau toți vecinii mei și barfeau, râdeau, fumul de la țigară îmi intra mie în casa etc. Mama a vorbit cu ei sa mute banca și nu au vrut. Apoi a făcut reclamație la primărie și le-a luat banca. Ei bine din momentul ăla a început calvarul pentru mine și mama. 2 dintre vecini, un cuplu de vreo 38-40 de ani care au și un copil mic în fiecare zi aduc injurii atât mamei cât și mie. Ies în fata blocului în același loc unde era banca și își pun scaune și stau acolo și striga în gura mare, ne înjură, ne jignesc, ne amenință în fel și chip. Au spus ca o sa o dea pe mama cu capul de asfalt, ca atât cât o trăiască ei în blocul asta nu o sa ne lase în pace niciodată. Când ne vad ne fac în toate felurile și pur și simplu e deja hartuire. Mie îmi e frica mereu când ies din casa sa nu dau de ei, sa nu înceapă iar cu jigniri și îmi e frica sa nu treacă la violenta fizică. Pur și simplu mi-e frica de ei. Și pana acum am zis sa ii ignoram ca poate încetează. Dar se pare ca nu. Ce sa facem? Ne este frica sa mergem la politie pentru ca poate o sa ne lovească, ne prind seara în scara blocului, fără martori fără nimic. Plus ca eu sunt la facultate și mama e singura mereu. Nu știm ce sa facem... Dacă sa ii ignoram în continuare sau sa mergem pe calea legala cu riscul sa inrautatim lucrurile. Ajutor va rog!

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Daca te duci la politie, dupa cum a spus suntserios, nu va mai fi fara martori fara nimic. Daca fac vreo miscare, fiind deja in vizorul politiei vor aparea ca si suspecti principali. Totusi, daca te duci la politie, fa-o corect. Cu dovada in mana. Adica, filmeaza-i pe ascuns cu un telefon sau ceva. Vezi sa nu te vada ca iese urat. Incearca sa te faci ca vorbesti la telefon sau sa ti pur si simplu telefonul in mana si sa te faci ca treci pe acolo. Nu tine telefonul in sus. Sa ai mana pe langa solduro ca sa nu para ca filmezi. Ai grija sa se vada fetele lor si sa se auda amenintarile. Daca nu iese din prima, mai incerci. Cand ai dovada concreta, atunci te duci la politie. Sau, mai putin riscant ar fi sa suni la 112 si sa ti telefonul in buzunar. Astfel operatotul ii va auzi, dar sa fi sigura ca va trimite un echipaj de politie acolo ca sa investigheze. Delinde si cat de bun e microfonul telefonului tau.

Imi pare rau ca treci prin asta, insa sa stii ca astia care fac pe durii, sunt de obicei mai putin periculosi. Doar ai grija sa nu ramai singura cu ei. Administratorul blocului ce zice despre povestea asta?

Aa, si stii ca poti sa faci anumite cursuri si sa devi posesoare de arma mica, pentru autoaparare, nu? Sper sa nu fie insa nevoie de asta. Exista si pe net "teasers" sau spraiuri lacrimogene pentru situatii de urgenta.

Multa bafta! happy

| Andreeagreen explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! Ideea e că îmi e greu să îi filmez, eu ma gândeam la o înregistrare, asta ar fi mai ok cred eu și mai simplă. Și încă ceva, dacă le fac plângere la politie ei vor afla? Sau doar în cazul în care se mai întâmplă ceva grav vor afla ca au plângere făcută?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O plangere la politie pentru amenintari. Cu plangerea inregistrata nu va mai fi "fără martori fără nimic".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cere ajutorul politiei.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ma bucur ca te-am ajutat. Ai grija numai sa nu aiba jegosii astia pile prin politie. Sa imi spui si mie cum a decurs.

Sa ai grija!

| Andreeagreen explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Dar dacă eu le fac plângere la politie ei vor afla? Vor fi înștiințați? Sau doar în cazul în care se întâmplă ceva mai grav și eu ma duc iar la politie atunci vor afla și ei de prima plângere?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Andreeagreen):

Probabil vor primi ceva instiintare. Ai dreptul insa sa nu apari in fata lor la politie. Sa iti fie pastrata identitatea un secret. Cred ca o sa se prinda ei singuri insa. Daca ii inregistrezi, e mai greu de dovedit ca au fost ei. Pot scapa destul de usor.

| Swwetly a răspuns:

Trebuie să ajungeți cumva la înțelegere, la poliție ar fi cea mai bună soluție.