| Huludet_Valentina_1994 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare am 17 ani si sunt in concubinaj cu un baiat...o sa avem un bebe vreau sa stiu daca pot face cununia religioasa.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face casatoria religioasa inaintea celei civile. Preotul nu va casatoreste fara certificatul de casatorie.

mira
| mira a răspuns:

Desigur.Trebuie mai intai insa sa faceti cununia civila.Niciun preot nu va va cununa fara certificatul de casatorie.Sanatate pentru toti trei!

| Huludet_Valentina_1994 explică (pentru mira):

Multumim mult. noi vrem sa le facem pe ambele in aceeasi zi si asta nu stiam daca putem face cununia religioasa ca eu sunt minora.

mira
| mira a răspuns:

Te poti casatori ca minora cu acordul parintilor.Pe preot nu-l interseaza daca esti minora cand ai certificat de casatorie. Daca nu poti rezolva asteapta pana implinesti 18ani. Timpul trece repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va traiasca. Cel mai bun raspuns il poti primi de la duhovnicul tau daca ai unul, daca nu mergi la un preot sa te indrume cum e bine sa faci.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti se face cununie religioasa fara cununie civila, Biserica se asigura ca o sa ramaneti impreuna si mai mult, ca nu sunteti rude.

| Huludet_Valentina_1994 explică (pentru anonim_4396):

Da cununia civila o putem face, dar nu stim daca o putem face pe cea religioasa.