| ady86 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare.am fost prins baut la volan mi-au laut permisul si dupa 2 luni mau prins iar cu putin alcool si fara permis.pt prima fapta am avut procesul acum si mi-au dat 8 luni cu suspendare si 2 ani jumate ma verifica.pt a doua inca nu am avut proces inca astept.imi poate spune cineva daca la a doua fapta da cu executare sau nu? multumesc

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti face sperante in van!--- pedeapsa va fi cu executare si o meriti cu prisosinta.
Citeste continutul art.43, alin(2) Cod penal -"Pedeapsa in caz de recidiva ":http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-43

| JohnnyBi a răspuns:

Prietene...1 data ai suspendare. prima fapta. daca te-a prins din nou nu numai ca iei pedeapsa cu executare pentru a2a fapta, ti se adauga si ce ti s-a dat suspendare. adica daca iti da 1 an, vei face 1 an pentru fapta 2 + 8 luni pentru fapta 1.

legea spune ca: daca nu ai antecedente penale, in functie de gravitatea faptei poti face executare sau sa iei suspendare (daca pedeapsa este sub 3 ani, de obicei se da suspendare). dar a2a oara esti recidivist. ai 100% sansa sa faci inchisoare conform legii.

teoretic, pentru 8 luni aveai o perioada de prescriptie de cativa ani. daca in anii aia nu faceai nimic, fapta era ca inexistenta. asa ca, dupa anii aia, puteai lua alta suspendare, dar nu este situatia ta....bafta intre 4 pereti.

sincer, ma bucur ca te infunda. nu de raul tau, dar de pericolul pe care il reprezentai in trafic pentru altii. orice s-ar intampla rca nu plateste pentru vina ta. data viitoare, dupa cativa ani de puscarie, cheama un taxi. e naspa sa pierzi ani intre pereti pentru 1 pahar de vin in plus

| ady86 explică (pentru JohnnyBi):

Da dar a doua fapta nu am facut-o o in timpul suspendarii ci inainte la 2 luni de la prima numa ca is doua procese diferite pentru ca la a doua fapta nu sunt gata analizele

| JohnnyBi a răspuns (pentru ady86):

Mai, este irelevant oarecum temporizarea. conform art 154 ncp "d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;"

asta este termenul la care suspendarea aia pica si nu se mai calculeaza la alta fapta. in speta ta nu conteaza care fapta a fost prima, daca se declara a2a fapta (aia cu analizele neterminate) ca fiind penal ai 2 fapte. intelegi? nu conteaza care e prima si care nu, conteaza ca ai 1 cu suspendare si ai mai facut 1 in termenul prevazut de 154 ncp. esti gata, faci puscarie 100%. un avocat bun poate doar sa te scape de pedeapsa mare si sa iei minimul de la fiecare fapta eventual cu atenuanta (dar nu cred ca speta ta are asa ceva).

nu e bine sa te bucuri de raul altuia, dar iti meriti pedeapsa. sper doar sa iti fie invatatura de minte, sa stai minimul prevazut de lege si sa te lacuiesti de prostia avuta