| julia_4800 a întrebat:

as vrea sa aflu daca o persoana detine un teren. Cum as putea afla? poate pe un site, online?

Răspuns Apreciat de Editori
| Holiday a răspuns:

Daca terenul este inscris in cartea funciara mergi la un notariat si ceri un "Extras de carte funciara de informare" pentru acel teren. Trebuie sa cunosti adresa exacta a terenului respectiv. In extras vezi cine sunt proprietarii, si daca are sarcini inscrise in cartea funciara (ipoteci, antecontract de vanzare-cumparare, etc).
Daca terenul nu este inscris in cartea funciara trebuie sa optezi pentru varianta complicata descrisa de Salontanul mai sus.
Extrasul costa 20 lei si se elibereaza in general in maxim 3 zile lucratoare. Cererea pentru extras o face notarul.

| Ioandelasal a răspuns:

Raspuns partial gresit.
Notarul public nu solicita extrase CF pentru informare, doar extrase CF pentru autentificare, necesare pentru incheierea unor acte prin care se transmite proprietatea asupra imobilelor (vanzare-cumparare, donatie, intretinere, etc).
Extras CF de informare se poate obtine de orice persoana care justifica un interes, direct de la OCPI sau BCPI.
De asemenea se poate interesa si la Registrul agricol de la primaria localitatii unde este situat terenul.

| Holiday a răspuns:

"Notarul public nu solicita extrase CF pentru informare, doar extrase CF pentru autentificare,"

Bineinteles ca notarul poate solicita daca ii ceri. Ce rost are sa pierzi timpul pe la institutiile alea cand poti sta 5 minute la notariat?!?
E cea mai simpla si rapida solutie. Plus ca poti merge la absolut orice notar. Evident ca decat sa bantui pe la OCPI mai bine rezolvi asa. In plus, pentru ce ii trebuie lui, doar sa stie cine e proprietar, nici nu trebuie sa mai mearga sa il ridice de la notariat, poate primi o copie pe mail. Si iarasi mai scuteste un drum.
Dar de ce sa nu ne complicam daca putem rezolva usor si elegant?!?

"Notarul public nu solicita extrase CF pentru informare..."

Asta este o afirmatie in totalitate eronata.

| Ioandelasal a răspuns:

Asta o crezi tu. Du-te la orice notar si intreaba, apoi mai vorbim.

| Holiday a răspuns:

Am scos sute de extrase de informare prin notariat. Chiar te rog sa mergi pana la cel mai apropiat notariat sa intrebi. Si vb ta, dupa aia vorbim.

| Ioandelasal a răspuns:

Asa o fi, desi nu cred ca este convenabil, pe langa taxa de 20 de lei pentru extras va trebui sa plateasca si onorariul notarului.

| Holiday a răspuns:

Nu platesti nimic in plus. E 20 lei normal, 100 lei la urgenta. Mai nou am impresia ca a aparut, sau oricum urmeaza sa apara o platforma online pe care poti face cerere de extras de informare si platesti online. Asa ca poti rezolva problema de acasa. Pe astea online cica este/va fi specificat "emis online" si poate fi folosit si la notariat pentru promisiune bilaterala de vz-cump de exemplu.
In fine, am deviat de la subiect.

| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau dar nu ai dreptate. Extrasul CF este fara onorariu doar daca este folosit de notarul public la incheierea unor acte, cel pentru informare ar putea fi folosit in procedura succesorala sau unele declaratii. Citeste Ordinul M nr.46/2011.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate online. Mergi la primarie, la servciul de urbanism, depune o cerere in acest sens. Daca nu primesti raspuns in 30 de zile de la depunere, poti actiona pe calea legii contenciosului administrativ pentru ca instanta sa oblige institutia sa-ti dea raspunsul.
Sa ai o copie de pe cererea depusa si sa soliciti nr de inregistrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca terenul este inscris in cartea funciara mergi la un notariat si ceri un "Extras de carte funciara de informare" pentru acel teren. Trebuie sa cunosti adresa exacta a terenului respectiv. In extras vezi cine sunt proprietarii, si daca are sarcini inscrise in cartea funciara (ipoteci, antecontract de vanzare-cumparare, etc).
Daca terenul nu este inscris in cartea funciara trebuie sa optezi pentru varianta complicata descrisa de Salontanul mai sus.
Extrasul costa 20 lei si se elibereaza in general in maxim 3 zile lucratoare. Cererea pentru extras o face notarul.La revedere.

| julia_4800 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu unde se află terenul dar stiu cine il detine. Vreau sa aflu adresa terenului. Cum pot află? Exclus sa intreb persoana? Va rog!