| anonim_4396 a întrebat:

Bună,aș vrea să merg într-o tabără organizată de școală timp de două săptămâni iar părinții nu mă lasă, am 17 și sunt în clasa a 11a, pot merge fara acordul lor? Tabăra este în același județ în care locuiesc, nu am mai fost în tabere sau excursii în viața mea și chiar mi-aș dori tare mult

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ei nu vor, nu poti pleca fara voia lor.
Tabăra ei ti-o platesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte posibil ca parinii tai sa treaca printr-o situatie finaciara foarte rea si tie sa nu-ti spuna, de aceea nu vor sa te lase, fiindca nu vor sa te ingrijorezi si tu din acest lucru.
Asculta de parintii tai si ai incredere in ei, ca stiu ei foarte-foarte bine de ce nu te lasa.

| David666 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu asta e problema, tabăra e complet gratuită, ei niciodată nu m-au lăsat să ies din casă

| Violleta2022 a răspuns (pentru David666):

Inseaman ca au impus niste reguli stricte ca sa te protejeze, avand ei motivele lor pe care tu nu le spui aici din cine stie ce motiv ascuns.
In acest caz nu ai de ales, decat sa le respecti regulile impuse de parinti DAR dupa ce implinesti 18 ani, poti sa-ti iei valiza si sa pleci in lume, mergand unde vrei tu si facand ce vrei tu.

Dupa cum vad in topicurile tale anterioare, tu esti un copil nu tocmai cuminte si ascultator, si datorita acestor probleme pe care le-ai creat in trecut, parinti trebuie sa fie mai stricti cu tine, ca sa te poate educa si supraveghea asa cum legea le cere sa o faca, ca tutori legali.

In caz de ai uitat ce ai declarat singur pe forum, uite aici:
https://www.tpu.ro/......ie-iar-eu/

| ioana748 a răspuns:

Din pacate esti minor si nu poti merge fara acordul lor.
Incearca sa le spui ca vei tine legatura cu ei prin video si vei fi o persoana responsabila.
Trebuie sa i prinzi cand sunt in toane bune.
Nici nu ne-ai spus argumentele lor. Banuiesc ca au explicatie pentru care nu vor sa te lase in tabara.

| Standt a răspuns:

Nu.
1. Parintii te vor da disparut.
2. Cine plateste tabara?

| Alexandru1111199 a răspuns:

Pai si noi ce sa-ti facem? Ar trebui sa ii intrebi care e motivu pentru care nu te lasa. Daca au gandirea domne te duci acolo si faceti prosti, adu-le aminte ca te duci cu profesori cu tot. Daca nu-ti spun care e motivuhee hee atunci e clara treaba sunt 3 variante
A. N-au bani sa te trimita si de aia nu te lasa
B. Sunt prea atasati de tine si nu vor pleci de acasa
C. Sunt egoisti si merg pe mentalitatea nici pe mine ai mei nu ma lasau nicaieri. ceea ce arata ca sunt foarte prosti daca isi varsa frustrarile si traumele pe tine.

| David666 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Varianta c se aplica în cazul meu, tabăra e complet gratuită

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru David666):

Aia e ce sa-ti fac, mai ai 1 an si dupa esti major si te poti duce unde vrei tu cand vre.