| micurutza2005 a întrebat:

as vrea sa stiu daca se poate, la un divort tatal poate sa-i ia mamei copilul de 4ani numai pentru ca mama nu are serviciu, pentru ca e inca la scoala(post liceala), si ce sanse ar avea mama sa nu piarda copilul avand in vedere ca e mai greu sa poti obtine un serviciu pentru cateva ore libere cat nu e la scoala?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

La divort nu poate sa faca acest lucru, se deschide alta actiune de incredintare minor in care cei doi soti se vor acuza si respectiv lauda care este mai bun parinte pentru copilu lor. Un avocat bun [care si costa mult ]va lucra in favoarea parinetelui care are mai multi bani, probabil. Sansa unde-i mame sa nu piarda copilu la un astfel de proces este de 50%. Ea se apara in acest proces doar cu numele mama, pe cand tata se apara cu bani. Mult succes.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred ca poate sa ia copilul avand in vedere ca este mic dar daca mama poate sa faca dovada ca este ajutata de parinti este un atu in plus.

| ikram a răspuns:

Mama trebuie neaparat sa gaseasca un servici, sau ceva care sa-i ofere un venit sau macar ajutor din partea parintilor ei, altfel are toate sansele sa piarda copilul (daca tatal are mai multe poibilitati). dar chiar daca se intampla chestia asta nu e totul pierdut, poate peste un anumit timp, adica dovedeste ca are cu ce sa-l intretina sa ia ianpoi custodia copilului.

| fabiola a răspuns:

In general copilul este incredintat mamei dar daca acesta dovedeste ca mama nu are nici o posib de intretinere, se poate si aceasta varianta. O sfatuiesc sa isi ia o munca part-time, un avocat bun si eventual sa aiba martori ca este ajutata de parinti in cresterea copilului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii trebuie sa contribuie deopotriva la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copilului lor.
Celalt parinte este obligat la plata 1/4 din salariu pentru intretinerea copilului, nu are importanta ca mama nu lucreaza.
Daca copilul are pana in 2 ani primeste si de la stat, controbutia copiilor pana in 2 ani.
Cand am scris aceste lucruri m-am documentat, am citit pareri si legi, tot ce scriu trece prin niste filtre riguroase, nu trimit raspunsuri la intamplare, numai documentate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul nu poate fi luat de langa mama, la un divort, decat doar daca tatal face dovada ca mama este imorala, betiva sau bolnava si nu poate avea grija de copil.
Dupa terminarea procesului de divort se va deschide alt proces de custodie al copilului, atunci se va hotara, nu in cadrul procesului de divort.