| Qwertyuiopjk a întrebat:

Buna, aseara am fost prins de jandarmerie cu o cantitate mica de iarba. Ce ar putea sa imi faca? avand in vedere ca am 16 ani. Pe foaia unde trebuia sa imi declare toata posesile, jandarmul nu a scris pe foaie marijuana, ci a scris ca este o substanta verde. Schimba asta ceva? Jandarmii au fost foarte deschisi si incercau sa ma ajute

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce se va intampla exact, pot exista mai multe solutii:
1.Se dispune neinceperea urmaririi penale.
2.Se dispune inceperea urmaririi penale dar nu esti trimis in judecata.
3.Esti urmarit penal si trimis in judecata, caz in care se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, avand in vedere ca esti minor.

| darrio2007 a răspuns:

Posibil ca sa fii judecat ca o persoana adulta.
Nu ai scapat, iarba va fi dusa la laborator si nu va mai fi doar o substanta verde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru o substanță verde, nu poți fi incriminat de posesie de droguri. Ai scăpat.

| Dragobeta a răspuns (pentru sadrian46):

Gresit!
Jandarmul pe strada nu poate stabili natura substantei. El scrie ce vede. Asa e regula. Dar o duce la laborator.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te droghezi fraiere? Crezi ca aceasta este solutia? La varsta ta deja ai apucat o pe drumuri gresite foarte gresite, parintii tai ce zic de tine? Sunt mîndrii?