| LorenaGN123 a întrebat:

Bună...Cumnata mea e în spital cu schizofrenie și a primit o citație de la tribunal pentru ai fi dat copilul în plasament... Dacă nu îi dau acea citație și nu se prezintă are ceva? Pot pățit eu ceva? Pe citație spune ca dacă nu se prezintă se va tine și fără ea! Deci dacă nu îi dau acea citație pot pățit eu ceva?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuia sa primesti citatia ci sa spui celui care a adus-o (postasului sau agentului procedural) sa o trimita la spitalul unde este internata.
Daca ai semnat pentru citatie atunci ar trebui sa i-o dai cumnatei.
Daca nu-i dai citatia si cumnata pierde procesul te poate da in judecata, pe cale civila.

| LorenaGN123 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am semnat pentru acel plic pur și simplu l am găsit în posta împreună cu niște facturi

| Ioandelasal a răspuns (pentru LorenaGN123):

Daca locuiti impreuna atunci ar fi bine sa i-o duci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca ii faci un bine daca nu I o dai? Dimpotriva are sanse mai mare ca prim neprezentare sa piarda procesul

| minrest a răspuns:

Da, risti o pedeapsa penala. Dar de vrei sa faci un lucru atat de grav? Oricum cumnata va pierde custodia copilului. Vrei sa eviti o rezolvare favorabila pentru copil vad.

| Crush247 a răspuns:

Pai. sa o luam cu inceputul.
Daca nu o sa se prezinte in intanta are cele mai multe sanse sa piarda copilul deoarece va fi judecata in lipsa si totodata v-a da dovada de nepasare.
Tu ai putea sa faci puscarie.
Uite, parerea mea este ca ar trebui sa ii duci citatia, sa ii explici care e situatia, iar pe copil sa il ia cineva din famie in custodie. Astfel nu mai ai batai de cap si la urma urmei nici remuscari.
Poate acum te doare undeva, dar in viitor o sa ai remuscari mai mult ca sigur ca ai lasat copilul intr-un centru.

| LorenaGN123 explică (pentru Crush247):

Cum sa fac pușcărie? Eu am găsit acea citație în posta cu niște facturi nu am semnat nu nimic...Și dacă eu îi dau acea citație ea va face urat pentru ca e schizofrenica...

| Crush247 a răspuns (pentru LorenaGN123):

Am inteles ideea.
Dar totusi, tu ii ascunzi un act oficial. De aceia poti risca sa raspunzi penal.
Totusi, nu vad in asta ceva de ''bun simt '' adica da frate, am inteles ca e schizofrenica, nu se poate face nimic.
Dar copilul ce vina are?! nu inteleg, luati-l frate in custodie cineva din familie.
In caz contrar copilul ajunge intr-o casa de copii si de acolo cine stie prin ce fmilie ajunge, stiu ca legal pentru a lua un copil in custodie ai de respectat niste conditii, dar cunosc cazuri in care conditiile sunt indeplinite insa copiii sunt niste sclavi pentru familia adoptanta, fac toat treburile curtii, merg la camp, au grija de toate animalele etc.
Da, daca nu aveti posibilitatea de ai asigura un viitor copilului lasati-l la o casa de copii.
Daca aveti posibilitatea de al creste, crestetil ca nu muriti daca mai hraniti inca o gura, mai cumparati inca un set de imbracaminte in plus si il tine-ti in scoalawinking
Iar in legatura cu actul, pune mana si zii femei care e situatia ca se poate ajunge foarte grav, fii responsabila indiferen de rezultate!