| Blop a întrebat:

Buna. Dacă împlinesc 18 ani in martie iar eu vreau sa plec de acasa parintii au dreptul sa imi confiște buletinul? Daca o fac mă pot duce la poliție? Sau in cel mai rau caz daca m-ar bate ca vreau sa ma mut de acasa pot face ceva in legatura cu asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce esti major poti pleca de acasa, desi nu ti-as recomanda asta. Parintii nu au dreptul sa te impiedice sa pleci, nici sa-ti retina cartea de identitate si nici sa te bata.
In orice caz este bine sa te intelegi cu parintii si sa explici de ce vrei sa pleci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nimeni dreptul sa iti confiste actul de identitate.

| andreeaeml1200 a răspuns:

De ce vrei sa pleci de acasa? Te agreseaza parintii sau?