| Blop a întrebat:

Bună TPU. Eu nu ma înțeleg absolut deloc cu parintii, ma obliga sa ma despart de iubitul meu din cauza aspectului lui fizic spunându-mi ca "ce o sa zica lumea". Eu in martie fac 18 ani si vreau sa ma mut de acasa insa mi-e frica ca imi vor confisca buletinul sau mai rau ca ma vor bate. Ce pot sa fac daca se va întâmpla asta? Au dreptul sa imi confiște buletinul si sa ma bata daca sunt majora? Pot depune plângere la politie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns si la cealalta intrebare.
Aici mai adaug ca ai putea sa faci plangere la politie, atat in cazul ca-ti retin cartea de identitate, cat si daca te bat, ambele fapte sunt ilegale, prima este contracventie si a doua este infractiune.
Si repet: este bine sa te intelegi cu parintii si sa obtii acordul lor pentru mutare la iubit, bineinteles daca atat el, cat si familia acestuia este de acord si daca vei putea continua studiile, daca este cazul.

| Blop explică (pentru Ioandelasal):

Ei nu sunt absolut deloc de acord ca eu sa fiu împreună cu el. Nu il suporta deloc. Ma obliga sa nu mai vorbesc cu el si de asemenea ma obliga sa fac ce facultate vor ei. Am încercat de multe ori sa le explic ca pe mine ma face fericita ceva dar ei mereu m-au pedepsit. In momentul de față buletinul si cardul meu sunt la tata in portofel, bani pentru rechizite si haine de scoala au spus ca nu imi dau si sa imi cumpar cu banii pe care ii am eu stransi deja. Astept sa incep liceul pentru a merge la psiholog, nu stiu ce sa ma fac. Nu vreau sa ma despart de iubitul meu dar nu vreau nici sa ii supar pe parintii mei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Blop):

Este bine sa vorbesti cu un psiholog, vei putea relata totul si el te va putea sfatui cel mai bine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ti s-a spus si la cealalta intrebare, nimeni nu are dreptul sa iti confiste actul de identitate... si nici sa te bata.

| anonim3248 a răspuns:

Poți să pleci de acasă.