| Amad49 a întrebat:

Buna, daca mi.au fost luate datele de catre politie(nume, data nasterii, adresa) primesc amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta ta, de faptul daca ai savarsit o contraventie si de gravitatea acesteia.
Poti primi acasa procesul-verbal de contraventie si instiintarea de plata.
Pe de alta parte, daca n-ai 14 ani, nu vei fi sanctionat contraventional.
Daca ai peste 14 ani poti fi sanctionat contraventional, nu neaparat cu amenda, se poate sa-ti dea doar avertisment, caz in care nu vei primi nimic acasa.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca primesti amenda!
... ca doar nu ti-au luat datele personale, sa-ti trimita invitatie la vreo petrecere!
Ce Dumnzeu ai facut?

| T0T a răspuns:

Depinde. Și mie mi s-au luat odată datele însă am primit doar avertisment.

| Amad49 explică (pentru T0T):

Si ai primit cumva acasa ceva?

| T0T a răspuns (pentru Amad49):

Nu.

| Biee19 a răspuns:

Depinde de ce ai facut.Ori îti da avertisment care vine acasa ori amenda care vine tot acasa