| numeandprenumeu1 a întrebat:

Buna!
Daca o persoana a dat cu masina peste un biciclist si i-a murit pe loc, menționez ca persoana are peste 60 de ani si diabet, iar biciclistul i-a aparut dintr o data in fata, poate avea sanse sa scape sa nu faca închisoare sau sa nu i se ia permisul pe viata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se stabileste ca soferul este nevinovat (nu era baut, drogat, nu depasise viteza legala si nu putea evita accidentul) atunci nu va fi condamnat.
Chiar daca se stabileste ca ciclistul este principalul vinovat dar si soferul a fost intr-o situatie de incalcare a legislatiei rutiere, dintre cele enumerate in paranteza, soferul va fi condamnat si el, sigur ca la o pedeapsa mai mica si poslibil cu suspendarea executarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant ce vârstă avea și ce boli avea, dar dacă se ajunge la concluzia că biciclistul a fost singurul vinovat de accident șoferul va scăpa fara nicio pedeapsa.

| siriusblack98 a răspuns:

Cam slabe sanse dar depinde de cativa factori:
1. De conditiile si dinamica in care a avut loc accidentul. Iar aici cateva ramuri ar fi:
a. Cine avea prioritate
b. Viteza conducatorului auto
c. Vizibilitatea sectorului de drum respectiv la momentul accidentului
2. De dovezi video ( daca exista )
3. De cat de bun este avocatul conducatorului auto.
Faptul ca are sau nu diabet si varsta nu prea conteaza in situatia de fata. La inchisoare poti fi condamnat si la varsta de 100+ de ani. Fara permis ramane garantat fara discutie dar acum ramane de vazut daca o sa-i fie anulat fara drept de redobandire, suspendat pe o anumita perioada sau anulat cu drept de redobandire dupa x ani. In situatia asta permisul e cea mai mica problema posibila. Problema numarul 1 este faptul ca ar putea fi condamnat la inchisoare cu executare + daune pentru viata persoanei respective ( daunele pot ajunge si la 1 milion de euro in functie de mai multi factori ).

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Greu de spus. E o situatie grea. Se deschide dosar penal, cu siguranta. Acum depinde de ceea ce a facut biciclistul. Daca nu s-a asigurat, daca a schimbat directia fara sa se asigure... asta va stabili politia. In final se da sau NUP - Neinceperea Urmaririi Penale.
Fiind vorba de deces, se complica foarte rau. Nu conteaza foarte mult daca persoana are diabet sau nu. Acum ramane intrebarea cum i-a fost prelungita valabilitatea permisului, daca persoana aceasta a avut/are probleme de sanatate.