| IonelS29 a întrebat:

De vreo luna jumate am cumparat o masina in UK respectiv Londra, masina super, verificata in HPI in totalitate, toate in regula. Individul care vindea masina din pacate mi-a dat acte false si nu a acceptat plata masinii prin transfer bancar cum voiam eu. Zic ok, hai ca merg la banca scot banii si platesc cash masina. Facut un contract de mana cu poze la acte, cu semnaturi, cu tot ce e nevoie. V5-ul masinii nu era intreg si la new keeper’s details era trecuta alta persoana care imi zice individul ca ar fi vreo cunostinta de a lui. Zic hai ca iau masina ca imi place tare mult si plus de asta am datele lui si semnatura, tot ce e necesar. Ziua urmatoare am si fost la posta si am trimis v62 pentru venirea noului talon pe numele meu. Toate bune. Recent a venit talonul. Facut asigurare, taxa, tot in regula sa pot circula cu masina. Doar ca de cateva zile m-a oprit politia in trafic pe motiv ca masina este declarata furata de la un dealer auto din Londra. Mentionez ca eu am cumparat masina cu doua chei, certificat de MOT valabil, cartea service cu tot ce s-a facut la masina pana in prezent. Bineinteles ca politia m-a luat la intrebari cum e normal sa fie cu o masina declarata furata, m-au verificat vazand ca totul este in regula mi-au dat drumul chiar pe loc doar ca masina mi-au confiscat-o spunandu-mi ca o se intoarca la proprietar care el a declarat ca a lasat masina la dealer-ul respectiv pentru a o vinde. Ciudat este insa ca masina este declarata furata doar de cateva zile. Oare ce as putea sa fac in privinta asta? Politia mi-a zis sa-mi iau gandul de la masina ca ea se intoarce la proprietarul de drept si ca asta e. Pierd banii ce i-am dat pe masina si data viitoare sa fiu mai atent cand cumpar. Dar intrebarea mea este, cum este posibil sa mi se confiste masina dupa ce eu am talonul masinii in numele meu si toate actele in regula? As fi foarte recunoscator sa aflu niste detalii de aici! O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, invatatura se plateste!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost foarte naiv si necunoscator, nu cumperi o masina de la o persoana oarecare ci numai de la proprietarul din acte sau daca vanzatorul are o procura speciala de la proprietar, prin care il imputerniceste sa vanda masina.
Nu cunosc legislatia engleza dar cred ca si ei au inselaciunea ca infractiune, astfel ca poti face plangere penala impotriva celui care te-a inselat si sa soliciti sa-ti restituie sau banii. Daca nu exista poti sa-l dai in judecata pe cale civila.
Este bine sa consulti un avocat englez, acesta te poate sfatui ce sa faci.

| IonelS29 explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca nu am pe cine da in judecata, individul respectiv mi-a dat acte false iar politia nu-l poate identifica dupa id-ul (buletinul) care il am eu de la el. Doar in cazul in care il gaseste politia. crying(. Chestia asta o sa o iau ca pe o invatatura de minte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IonelS29):

Da, asa este, invatatura se plateste!