| Potti91 a întrebat:

Bună dimineața, am o problema mare, acum 2 ani am cumpărat o mașină de la o persoană, nu am mai făcut act de vânzare cumpărare și după doua luni am vândut-o și eu unui coleg de munca, acesta a fost oprit de politia rutiera și i-a fost confiscată mașina deoarece era radiata cu toate ca el avea talonul și cartea mașinii și numerele inițiale. Eu sunt plecat în străinătate și de 2 ani îmi vin acasa citații în posta sa ma prezint la declarații în calitate de martor, am luat legătura cu șeful de la rutiera și mi-a spus ca poate sa îmi emită mandat de aducere în tara dacă nu pot sa ajung în tara sa vorbesc cu el, e posibil asa ceva? Sau ce as putea face?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita sa fii ascultat ca martor prin comisie rogatorie si vei fi ascultat in tara unde te afli.

| Potti91 explică (pentru Ioandelasal):

Pai și dacă nu vor fi de acord?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Potti91):

Atunci va trebui sa te prezinti.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa te prezinti pentru declaratii, e clar.

| AwGenetix a răspuns:

Discuția ta, moare la prima fraza pentru ca nu ai cumpărat inca nimic.

cumpărare presupune acte si plata. fara plata poti cumpăra daca esti samsar. dar fără acte nu poti.

nu mai poți face nimic.

| Potti91 explică (pentru AwGenetix):

Adică

| AwGenetix a răspuns (pentru Potti91):

Adică in temeiul legii, tu faci pușcărie pentru furt auto, iar colegul tau, e complice.

Depinde ce va declara primul vânzător cu actele.

Adica ai inteles adica?

| AwGenetix a răspuns:

De data asta poate te costa doar o audiere. dar intreaba-te ce ar fi daca primul vanzator ar spune: nu dom'le mi-a furat-o?

Nu o sa înțeleg niciodată persoanele care sunt atat de calme și nu isi fac griji decat după ce pățesc ceva.