| Katheriina a întrebat:

Buna.
Imi poate spune cineva, daca am o intreprindere individuala (sunt platitoare de 10% din venit) si nu am asigurare medicala sau carte de munca, primesc indemnizatie crestere copil? (Inca nu e cazul, dar gandesc preventiv)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa primesti, daca ai realizat venituri numai pe intreprinderea individuala, avand in vedere prevederile OUG 111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."
Pentru a primi este bine sa primesti un salariu de la intreprinderea individuala.

Bula
| Bula a răspuns:

Primesti indemnizatie ca si mamele care nu lucreaza si n-au asigurare. Copilul primeste banii lui.

| RxTx a răspuns:

Vezi ca mamele mai primesc si multi alti bani in afara de indemnizatie pentru ca si nascut bons 2000 euro de la primaria capitalei

Daca si cotizat la stat si ti-ai facut salariul macar in hartii 2000 euro gata pe urma dupa ce naști primești si tu macar 1000 euro in fiecare luna timp de 1 an sau doi.

Sunt mai multe avantaje sa tr apuci sa cotizezi.
Ia interesează te daca nu cumva exista posibilitatea sa platesti din urmă