| Geomire a întrebat:

O întrebare, cât timp este valabil cazierul pentru scoala de șoferi și ce pași trebuie sa urmez pentru obținerea acestuia? Adică trebuie întâi sa plătesc o taxa la finanțe și după ce îmi da chitanta trebuie sa merg la politie sa depun cererea?

Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Din câte știu eu, acum poți face plata direct la poliție, atunci când mergi cu cererea pentru cazier și cu timbrele fiscale. Înainte se achita taxa la trezorerie și ulterior se mergea cu chitanța la poliție, e adevărat. In Brasov de exemplu, s-a renunțat la practica asta, iar acum se achita direct la poliție. Poate depinde și de orașul in care locuiești.
Iar cazierul este valabil 6 luni.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de cazier judiciar este valabil timp de 6 luni de la data eliberarii si nu se mai plateste taxa, inca de la 1.02. 2017, pentru obtinerea acetuia.

| Puiu271 a răspuns:

Cazierul este valabil 6 luni. Trebuie să ai buletinul și te duci la poliție unde ceri un cazier, care iti este de nevoie la școala de șoferi. Nu trebuie să platesti taxa înainte sau altceva.