| xFals a întrebat:

Parintii mei vor sa bage divort. eu am 15 ani si as vrea sa raman cu mama si nu prea vreau sa mai aud de tata. In acest caz el imi va plati pensie alimenta? si cat imi va plati?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Bună!
1.Ai peste 10 ani, deci poți să-ți exprimi părerea cu privire la cine rămâi.
2.Prin lege, da îți va plăti, însă dacă e neserios nu ai să primești(speranța nu moare)
3.Depinde de situația lui matereală.
Pa.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare.

| mgtow a răspuns:

E posibil sa nu primesti nici-o pensie de la el pentru ca multi nu respecta legea si maicata nu se va sinchisi sa mearga prin tribunale si sa dea spagi ca sa se rezolve cazul. Daca e om serios vei primi pensie.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad banii conteaza mai mult.Iti va da atat cat va fi legal la vremea respectiva.Esti egoist(a).La ei nu te gandesti deloc.

| VadTot a răspuns:

Intr o buna zi probabil vei fii si tu tata. nu cred ca ti ar placea sa auzi ca fiul tau nu si mai doreste sa stie nimic despre tine!

| Exilee a răspuns:

Tu nu constientizezi faptul ca parintii tai sunt la un pas de a rupe taine cununiei, simbolul iubirii in fata lui Dumnezeu de fata cu rodul iubirii acestora, tu, iar tie nu-ti pasa decat de o avere efemera?

Da-ti 2 palme.

Judecand si dupa criza din Romania, aceste conflicte ar trebui evitate de fata cu copii. Nu-ti poti convinge parintii ca este important ca sa treaca peste toate problemele? Dar ce-am putea spune despre cei orfani, care nu au mai nimic ce sa manance, despre copii saraci si cu probleme de sanatate care mai indura si singuratatea?

Vorbeste-le si parintilor tai despre ceea ce te apasa.

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/familie/

| zurick a răspuns (pentru Exilee):

Visatorule,nu tot timpul trebuie sa-i convingi.
Cred ca tu ii ai pe ambii parinti alaturi de spui asta si nu-ti doresc sa se desparta,dar mai bine doi parinti divortati decat sa cresti cu ei in certuri si sa-i urasti pe ambii ca-s impreuna,sa traga ambii de tine ca ei au dreptate si ca celalalt e un animal betiv.
De ce sa incerce? De ce sa viseze la o impacare(stiu ce vorbesc ani in sir am sperat,am plans, mda stiu o idioata...)
Tu n-ai cum sa stii ce s-a intamplat cand tu nu existai, pentru ca ti-au omis ca sa nu suferi, dar degeaba.
Vrei ca dansul sa traiasca cu ambii si sa sufere?!
Stiu ca nu vrei, dar asta e divortul fie ca tu nu stii cat poate durea...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti va plati in functie de salariul pe care il are aproximativ 20% din salariu

| manuel72 a răspuns:

Credeam ca e o chestie sentimentala, dar pe tine te intereseaza doar banii.