| mdc98 a întrebat:

Buna!
Se pot lua 2 amenzi pentru viteza in aceeasi zi?
Am fost oprita astazi de un echipaj si am primit 580/290 ron in 15 zile, iar apoi am mai vazut un echipaj dupa vreo 30 km care stationa pe marginea drumului pe sensul meu, cu fata inspre mine, iar in masina erau 2 politisti.
Se poate sa ma fi vazut si sa imi vina si cea de-a doua amenda acasa?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Daca ai depasit viteza legala si dupa ce ai luat prima amenda, o sa o iei si pe a doua...

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti lua un numar nelimitat de amenzi de viteza, in aceeasi zi.
Dar radarele nu prea se trimit prin posta, desi e posibil. Politistii se aseaza de asa natura incat sa poata opri fiecare masina care depaseste viteza, pentru o amenda pe loc. Altfel ar fi complicata procedura prin corespondenta, mai ales ca uneori e necesara si predarea permisului.

| mdc98 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand m-au oprit prima oara mi-a spus ca imi va veni acasa, pentru ca dupa spusele lui, nu se mai fac procese verbale...