| alexandrasubtirel a întrebat:

Buna seara am 3 intrebari daca este cineva amabil sa-mi raspunda ii acord multe multumiri si fundita.
1 Lucrez din data de 1 septembrie 2014 la o fabrica, acum in 30 august imi expira contractul de munca, eu sunt insarcinata si ma aflu acasa in risc maternal ma poate da afara?
2 Pe perioada de posnatal o sa iau exact cat am brutul adica 1150?
3 exemplu colegelor mele din sectie urmeaza sa le mareasca salariul mie mi se mai mareste sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca CIM se desface la implinirea termenului pentru care a fost incheiat tu vei beneficia, in continuare, de indemnizatie, de asemenea vei beneficia de indemnizatia pentru concediu de maternitate si cea pentru cresterea copilului.
Conform OUG 158/2005, citez:
"(2) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate perioadele în care asiguratul beneficiazã de concediile şi indemnizaţiile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã."
De asemenea indemnizatia, asa cum ti-am spus, se plateste de catre asigurarile de sanatate si nu de angajator, pe toata perioada concediului de risc maternal si apoi pe perioada concediului de maternitate.
De asemenea, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c) au beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare;"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu-ti poate desface contractul individual de munca pana la expirarea termenului pe care a fost incheiat, respectiv pana la 30 august.
2.Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.10.(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii."
"ART.25.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art.10."
Se va lua media ultimelor 6 luni si se calculeaza 85% din aceasta, asa ca va fi mai putin de 1.150 lei.
3.In mod normal daca salariul se mareste la toti atunci o sa ti se mareasca si tie, mai ales ca tie nu o sa ti-l plateasca efectiv, tu fiind in concediu pentru risc de maternitate, apoi o sa intri in concediu prenatal si postnatal, toate acestea se platesc de catre asigurarile de sanatate.

| alexandrasubtirel explică (pentru Ioandelasal):

In 30 august imi expira contractul si eu sunt acasa in risc maternal am 4 luni, asta inseamna ca ma poate da afara deci pot sa-mi iau adio de la indemnizatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexandrasubtirel):

Chiar daca CIM se desface la implinirea termenului pentru care a fost incheiat tu vei beneficia, in continuare, de indemnizatie, de asemenea vei beneficia de indemnizatia pentru concediu de maternitate si cea pentru cresterea copilului.
Conform OUG 158/2005, citez:
"(2) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate perioadele în care asiguratul beneficiazã de concediile şi indemnizaţiile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã."
De asemenea indemnizatia, asa cum ti-am spus, se plateste de catre asigurarile de sanatate si nu de angajator, pe toata perioada concediului de risc maternal si apoi pe perioada concediului de maternitate.
De asemenea, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c) au beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare;"

| alessia5158 a răspuns:

1.Nu!
In conformitate cu dispozitiile art 21 din OUG 96/2003 actualizata(cunoscuta sub numele de " legea protectiei maternitatii"):
"(1)Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
b)salariatei care se află în concediu de risc maternal"( vezi in link:http://legeaz.net/......-de-munca)
2.Nu! --- vei lua mai putin decat 1150 lei dar mai mult decat daca, efectiv, ai lucra.
3. Nu stiu, dar vei vedea!