| Marrianna a întrebat:

Am si eu o nelamurire. In curand fac 7 luni de sarcina, insa am 6 luni lucrate. Pot obtine macar concediul prenatal? Multumesc frumos! Fundaaa:*

1 răspuns:
| ywar a răspuns:

1. Ai anuntat angajatorul ca esti insarcinata?
2. La instintarea aceea se ataseaza raportul medicului ginecolog care poate sa iti spuna -in cazul unei sarcini mai dificile- ca trebuie sa te retragi mai repede. Doamne fereste, o sarcina toxica!
3. Vorbeste cu seful locului de munca directorul si eventual cu cei de la SSM fosta protectia muncii ori resurse umane sa iti micsoreze progarmul de lucru la 6 ore. Ai voie conform codului muncii actualizat.