| Robert_Robi_1995 a întrebat:

Buna seara,
Am și eu o problema, în data de 19.08. 2019 am fost contactat telefonic de către un prieten sa îl duc cu masina mea personala într-un oraș sa se vadă cu cineva, am acceptat datorita ca persoana care m-a contact avea o datorie mai veche la mine și am zis sa merg poate îmi mai recuperez și eu din datorie, menționez ca pe parcursul deplasărio circa 15 km cât am facut pana în oraș el a vorbi continuu la telefon. N-am dat importanta, am ajuns în oraș el mi-a precizat sa îl aștept în parcare, l-am așteptat în mașină și a revenit ulterior la 10 minute cu doua plicuri mari albe, nu mi-am dat seama ce este și nici nu m-a interesat. După am revenit în localitate, pe parcursul deplasării scoate din buzunar o suma de bani modesta. Eu nu i-am stat sa ii număr, i-am băgat direct în cotiera mașinii, odată ajunși în localitate mi-a zis sa îl duc la un prieten de al lui. Asa și făcut, prietenul lui a urcat în mașină mea în care a scos din acele plicuri teancuri de bani. Abia atunci mi-am dat seama ca e ceva necurat... Ce era sa fac sa sun la 112 sa spun ca ala are bani? I-am lăsat de capul lor și am plecat spre casa. Odată ajunși în fata porții mele dau sa iau banii care mi-a înmânat și erau circa 3000 de lei. Am rămas surprinsa și nu știam ce sa fac cu ei. El nu avea atâta datorie la mine, avea în jur de 1000 de lei nu 3000. A trecut o zi după care am fost chemat la politie sa dau o declarație cu cine am fost în orașul x ca am fost văzut pe camere cu mașina mea, i-am specificat cu cine, în care polițistul mi-a spus ca sunt implicat într-o înșelăciune prin metoda accidentul, persoana pe care am dus-o cu mașina a păcălit pe numitul x cu suma de 30.000 de lei, el este recidivist a mai fost închis pentru alte fapte, eu nu am antecedente penale este prima abatere și în acest dosar sunt inculpat - complicitate la înșelăciune art 244. Intrebare mea este, ce risc suspendare sau cu executare? Insă eu încerc sa pun un avocat doar ca și astea sunt foarte scumpi și nu-mi permit. Mulțumesc.
Metionez ca persoana pe care am dus-o cu mașina a declarat ca mi-a înmânat suma de 4000 nu 3000 lei si din câte am înțeles se zbate foarte tare ca să scape, încearcă sa facă rost de bani sa poată înapoia banii părții vătămate ca să îl elibereze, el este deja dus la penitenciar. Am primit acasă înștiințare împreună cu rechizitoriu în care sunt în calitate de inculpat. Eu am menționat în declarație ca banii nu am știut de provinienta lor, în rechizitoriu se spune ca am știut cu cine vorbea la telefon și am înțeles de unde provenea banii și ca am participat la înșelăciune, dovezi sunt ca filmările cu mașina când l-am lăsat și când l-am luat cu mașina atât.
Ce pot risca?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Risti sa fii trimis in judecata pentru complicitate la inselaciune, conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Complicele poate fi pedepsit cu aceeasi pedeapsa ca si faptuitorul. Ce pedeapsa vei primi depinde de incadrarea faptei, respectiv la primul sau al doilea alineat.
Daca va impacati cu persoana inselata atunci nu veti fi condamnati.

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Adică pot fi condamnat cu executare indiferent ca am sau nu antecedente? Din câte am auzit la prima abatere iei cu suspendare, nu prea am dovezi ca sa scap din asta și ma aștept la suspendarea...

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Ioandelasal):

De ce sa ma bage pe mine ca am înșelat dacă eu n-am văzut nimic, și n-am știu ceea ce face el? Chestia este ca el a băgat totul asupra mea ca nu are de unde plătii atâția bani părții vătămate și ce a zis omul sa ma bage și pe mine sau dau și eu bani sa scape el din pușcărie...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

N-am de unde sti ce vor hotari judecatorii. Este posibil sa-ti dea o pedeapsa cu suspendarea executarii, daca pedeapsa stabilita va fi de pana la 3 ani. In functie de ce va stabili urmarirea penala, respectiv poate stabili ca tu n-ai stiut nimic de inselaciune, poti si scapa, respectiv sa nu fii trimis in judecata sau judecatorii sa constate ca n-ai fost complice. In orice caz ar fi foarte bine sa-ti angajezi un avocat, acesta va vedea intreg dosarul si te poate apara ca sa scapi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

Va trebui sa se dovedeasca ce spui, totul se judeca pe probe.

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Probe sunt convorbiri telefonice dar el nu a specificat nimic la telefon, ma hai cu mine sa îl prostesc pe om, mi-a zis ca are treaba sa se vadă cu cineva și atât, și alte probe sunt filmat cu el în Orașul respectiv unde s-a intamplat fapta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

Proba este si ce a declarat respectivul, ca stiai despre inselaciune.
Judecatorul va lua in considerare toate probele si in functie de convingerea lui va stabili daca esti sau nu vinovat.

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Bună seara, după ce s-a intamplat înșelăciune, a doua zi am fost oprit de un echipaj de politie și am fost luat la secție pentru a da declarație, n-am avut niciun avocat din zona aia sa declar doar în prezenta lui, probe ar fi împotriva imaginile surprinse de camerele de supraveghere împreună cu suspectul care a ridicat bani de la persoana vătămată, im schimb eu am așteptat în mașină tot timpul asta, nu mi-am dat șeama ce se întâmplă, bănuiam ceva dar era prea târziu sa reacționez, probe ar fi declarația lui împotriva mea ca mi-ar fi dat suma de 4000 lei și ca am știut de înșelăciune, dar presupun ca telefonul meu a fost ascultat și se va dovedi dacă știam sau nu, și indiferent ca îmi spunea'mergi cu mine la persoana x sau iau niște bani 'la fel ma duceam eu ce știu ce bani are de luat sau ce afaceri au ei, plus ca în rechizitoriu se arăta că stiam cu cine vorbește la telefon în mașină mea cât timp îl deplasam cu mașina mea, distanta dintre localitatea din care l-am luat pe suspect pana în oraș este de 10 minute și el vorbind continuu la telefon, și a doua chiar dacă știam cu cine vorbește sau nu, nu avem de unde sa știu ce legătură este între ei, prin urmare am fost băgat în urmărire penala de complicitate la inselaciune, bani care mi-a înmânat într-un adevăr nu era suma care avea datorie la mine erau cu mult mai mult, avea aproximativ 1000 lei el mi-a înmânat 3000, mi-am dat seama de infractiune abia la urma după ce s-a întâmplat, ce era sa fac... Am zis ca dacă e sa fiu chemat o sa declar adevărul. Doar ca am întrat mai rău... Menționez ca nu am antecedente penale suspectul care ridicase bani abia se eliberase din pentenciar cu 3 săptămâni în urma De a se întâmplă fapta e recidivist și eu am întrat în jocul lui.
Ce as putea risca din toată povestea asta? Pot primi cu executare?
Metionez ca bani i-am înapoiat vei 3000 lei la politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

Degeaba imi spui mie toate acestea, nu cunosc dosarul si nu eu te judec. In al doilea raspuns ti-am spus ce se poate intampla in toate ipotezele, n-am ce-ti spune altceva.
In orice caz nu cred ca o sa primesti o pedeapsa cu executare, ar fi prea de tot.

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos, îți dai seama ca ma stresez. E prima data când trec prin lucruri din astea, am 24 de ani sunt căsătorit am copil

| Liviu a răspuns:

Nu ma intelege gresit, eu mereu pun intrebari.Da te ajut, spune-mi de ce.Pe masina mea, fie ca am datorie la tine, fie ca nu.Intreb frumos, "Unde mergem,ce facem,de ce mergem, cat stam, cand plecam, si cand venim " PUNCT! Datoria e ca raia. In plus, daca vad ca in momentu in care imi cere sa fac un lucru pentru el si il refuz, vad ca face bot.A 2 zi fac pe dracu in 4, ma imprumut, si ii dau bani si salut! Niciodata in viata ta, cat vei mai trai pe pamantu asta, sau si pe alte meleaguri, nu avea incredere in nimeni si nimic.Si NICIODATA,nu te duce caine surd la vanatoare,invata sa pui intrebari,Da te ajut,dar imi spui ce facem,si unde mergem. Daca devine dubioasa treaba, Scuze nu pot, am treaba, am altceva programat, nu merge masina, etc.Intelegi?

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Liviu):

Da ai dreptate, dar uite ca am fost tras cu el, sunt căsătorit am un copil, lucrez, și pentru cativa lei am fost tras cu el. Fără a știi ce și cum

| Liviu a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

Nu ti-am scris sa te cert, evident si eu sunt pasibil de o greseala de genu, si toti restul, acum ce sa spun, iti doresc sa ...scapi de asta, si sa fii sanatos happy ca probleme vor fi mereu.Insa capu sus, da-l incolo, o sa treci peste, si o sa adaugi inca o pagina scrisa in cartea vieti happy Eu sunt mai ciufut din fire cu masina mea, si nu ma las dus cu zaharelu, dar asa sunt eu.

| Simpatic a răspuns:

Risti cu siguranta dosar penal si pedeapsa cu suspendare, adica nu vei face puscarie.
Dar ca sa scapi atat de ieftin ai nevoie de un avocat, pentru ca daca te vei reprezenta singur e posibil sa faci si tu puscarie.
Macar de gasesti un avocat din oficiu!
Asta este, am inteles ce ai facut si nu prea ai nicio vina, dar nu poti dovedi nevinovatia in cazul tau!
De ce spune vorba zi-mi cu cine esti prieten ca sa-ti zic cine esti?
Poate stiu colegii de pe site o metoda sau au o idee prin care sa poti dovedi ca tu nu ai nicio legatura la aceasta fapta, DAR este greu de dovedit nevinovatia ta, pentru ca tu esti complice chiar daca tu nu stiai de cele petrecute, trebuia sa iti iei toate masurile de protectie, tu nu ai luat niciuna.
E pe acelasi principiu in care un necunoscut iti spune sa ii tii in aeroport bagajul cat se duce el la toaleta, intre timp vine paza si in bagaj afli ca erau droguri, ei bine tu vei fi arestat si vei face puscarie.
Deci cascati bine ochii fratilor in ceea ce faceti si pe cine ajutati, plimbati, duceti cu masina, caci uite sunt destui nenorociti care va primejduiesc libertatea.
Animalul ala daca era baiat, golanul si puscariasul ala spunea ca tu nu aveai habar de ceea ce s-a intamplat si ca s-a folosit de tine sa il duci cu masina, nu avea rost sa te traga si pe tine la raspundere atata timp cat el a pus la cale fapta fara ca tu sa ai habar.
Nu in ultimul timp eu pe prostii care inca cad prada metodei accidentul nu i-as despagubi deloc si nici nu i-as baga in seama daca as fi legea, asta nu este excrocherie cat este prostie, daca dai bani de bunavoie ca esti prost se numeste ca trebuie ca cel care ti-a cerut banii sa faca puscarie sau mai bine meriti tu un glont in cap ca ai trait degeaba si nu stii nimic din viata asta?
Acum va propun un exercitiu de gandire, daca metoda accidentul este INFRACTIUNE, atunci CAZINOURILE si ce se intampla acolo nu este INFRACTIUNE in sine? faptul ca masluiesc "LEGAL" aparatele acelea in care iti pierzi banii? Nu e oare tot o forma de inselaciune? Nu tot de buna voie te duci si bagi bani acolo, ei bine cazinourile de ce nu-s in afara legii ca tot metoda accidentul o practica si ele! Tot de buna voie iti dai banii si tot cazinoul te pacaleste masluind aparatul cu softuri si algoritmi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai predat banii la poliție? Asta trebuia să se întâmple, ca să fii cât mai puțin inculpat.
Nu știi ce a declarat prietenul despre tine, dacă a declarat că nu ai avut habar, sau dacă te-a înfundat. De aceea ai nevoie de un avocat, căci el are acces la dosar. Un avocat știe cum să prezinte problema ca să te scape. Dacă nu. riști 3 ani de închisoare. Eu am fost într-o situație similară legată de o fraudă pe Internet, și exact ca tine, păream complice cu infractorii, cu toate că eram și eu una din victime. Dar fiindcă nu s-au găsit probe evidente împotriva mea, procurorul a dat NUP. Dacă ajungeam la judecător, eram la mila lui. Așa că trebuie să fii foarte atent.

| Robert_Robi_1995 explică (pentru sadrian46):

Da am predat bani de a doua zi după fapta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu prea miroasă a incredere povestioara asta ta. "Scoate o sumă modestă de bani" - "ajuns in fata portii, constat ca sunt 3000 de lei" prietene, 30 de milioane si in bancnote de 500 de lei daca erau si tot nu păreau o "sumă modestă". Ai primit "un tenculet", nu o sumă modestă. Tare neinteresat ai fost tu, nici de plicuri, nici de convorbire, de nimic laughing. În fine, chiar și de ai fi nevinovat, nu te teme, e o experiență bună din care ar trebuie sa înveți niste lecții, în caz contrar, istoria se va repeta, în alte circumstante, poate mai rele. Sigur nu esti vreun "smecheras" si o dată ce a pus polița gheruta pe voi, te.ai inmuiat? Dacă ești nevinovat, imi cer scuze pentru "acuze", daca esti: fii smecher până la capăt nu băiețel.

| costiceacristian200 a răspuns:

Sa faci asta!

| Robert_Robi_1995 explică (pentru costiceacristian200):

Sa fac ce?

| costiceacristian200 a răspuns (pentru Robert_Robi_1995):

Să faci ce ai spus în întrebare!