| SS11445 a întrebat:

O intrebare big grin pot sa calatoresc cu avionul fara procura si fara parinti? Am 17 ani in iulie fac 18 ani si vreau sa merg in iunie in vacanta din Franta in Romania. Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate :)

Pentru IEŞIREA din România, ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială ( NU e "Procură" ) în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( poate fi numit şi personalul de la bordul avionului )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

La intrarea în România NU ai nevoie de Declaraţia părinţilor!

Toate cele bune!

| SS11445 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult de raspuns, se pare ca exista cineva care intelege romana si a dat un raspuns complex, o seara buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru SS11445):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu o declaratie notariala data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Franta si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.
Sa tii cont ca unele companii aviatice percep o anumita suma pentru insotitor.

| SS11445 explică (pentru Ioandelasal):

Hei laughing din Franta in Romania, am nevoie de asa ceva daca ma duc in propia tara?

| SS11445 explică (pentru Ioandelasal):

Hei, din Franta in Romania... adica ma gandesc, mai am o luna si fac 18 ani gen... Si ma duc in propia tara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SS11445):

Pentru inapoierea in Romania n-ai nevoie de declaratie.

| raluk27 a răspuns:

Vrei tu, dar inainte de implinirea varstei de 18 ani, nu poti iesi din tara fara acordul parintilor, exprimat prin declaratie notariala.
La intoarcerea in tara, nu iti trebuie, pentru ca esti cetatean roman.

| SS11445 explică (pentru raluk27):

Multumesc mult!