| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Persoana care beneficiază de reducerea vârstei de pensionare cu 15 ani(nu o sa enumăr categoriile de beneficiari) se poate pensiona anticipat cu 5 ani mai devreme, adică la 45 ani daca are vechimea necesară? Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, decat pentru cateva categorii de persoane, avand in vedere prevederile L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 56
  (1) Fac excepţie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puţin:
  b) 20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. f) pentru care reducerea vârstei standard de pensionare este de 15 ani;
  (2) Vârsta standard de pensionare redusă potrivit prevederilor alin. (1) nu poate fi mai mică decât:
  b) 50 de ani, în cazul persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. b), cu excepţia balerinilor şi acrobaţilor, pentru care vârsta de pensionare nu poate fi mai mică de 40 de ani pentru femei şi 45 de ani pentru bărbaţi;"
Conform art.30 alin. (1) lit. f), citez:
"ART. 30
  (1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
f) activitatea artistică desfăşurată în profesiile prevăzute în anexa nr. 4. "
ANEXA 4. LISTA cuprinzând profesiile din activitatea artistică ale căror locuri de muncă se încadrează în condiţii speciale
  1. Balerin
  2. Dansator
  3. Acrobat
  4. Jongler
  5. Clovn
  6. Călăreţ de circ
  7. Dresor de animale sălbatice
  8. Solist vocal de operă şi de operetă
  9. Instrumentist la instrumente de suflat
  10. Cascador"

Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, da.
Practic, trebuie intrebat la oficiul de pensii, pe baza actelor doveditoare.
Daca iese cu pensie anticipata, nu are voie sa lucreze in alta parte pana la atingerea varstei normale de pensionare (50 ani)!