| xProxy a întrebat:

Scuzati categoria dar am o problema caruia ii dau o importanta mare. Acum o luna jumatate aproape doua stateam cu un prieten si erau 2 politisti. Prietenul meu injura cam mult si mi-a spus mie o injuratura. Apoi politistul l-a chemat i-a luat datele apoi m-a chemat si pe mine fara sa fac absolut nimic. Prietenul meu acum 3 saptamani jumatate a primit amenda 5 milioane. Exista sansa sa primesc si eu? Mentionez ca nu am facut nimic iesit din comun... Vorbeam linistit nu aveam nici o treaba. E posibil as primesc si eu amenda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, bineînţeles că nu.

Şi nici nu văd motivul pentru care prietenul tău a luat amendă 500 lei, bine poate pentru perturbarea liniştii publice, dar dacă nu vorbea tare nu e un motiv întemeiat.

Reformulând, tu nu ai ce să păţeşti, poţi sta liniştit.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,tu nu patesti nimic; datele ti-au fost luate pentru ca in caz de contestatie a amenzii, tu vei fi martor.Este scris in procesul verbal si pentru ce a fost amendat ca si articolele din lege.Asa ar trebui sa fie.Mult noroc.

| dorin1990 a răspuns:

Mi se pare absurd si de necrezut.pe ce motiv sa-i de amendahappy asa ceva nu am mai auzit.ce ar fi sa dea amenda la toti care se injura sa fim seriosi.

| dutzu1992 a răspuns:

Salut am un unchi care lucreaza in politie si l-am intrebat daca poate sa iti de si tie amenda. Poti sa primesti si tu doar daca v-ati jignit reciproc sau ai injurat la adresa cuiva. Sper ca ti-am fost de folos asa ca daca crezi ca nu ai injurat pe nimeni stai linistita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dutzu1992):

Ieşi mă, poate unchiul tău e bucătar.
Nu e un motiv să îl amendeze, poate cel mult să ia un advertisment verbal sau ceva.