| anonim_4396 a întrebat:

Sotia mea are casa pe numele ei. Cand ma costa actele daca vreau sa pun casa pe numele meu. Nu vrea sa imi ceara nimic in schimb sau ceva de genu. Doar sa puna de pe numele ei pe numele meu.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si vrea ca intreaga casa sa fie pe numele tau? Ma mira asta.
In orice caz poate sa-ti faca donatie, pe jumatate sau pe intreaga casa. Costul donatiei este in functie de valoarea imobilului (casa si terenul aferent). Te duci la un notar public si acesta o sa-ti spuna cat costa.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu vad sensul sa-si treaca casa dobandita de ea pe numele tau.
In cazul decesului ei, tu ii vei fi oricum mostenitor.
Iar daca nu ai ramane unic mostenitor, atunci te poti trezi cu solicitari de rezerva, care te pot costa scump.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Bula):

Poate fi unic mostenitor doar daca nu au copii si nu mai traiesc nici parintii, fratii. Exista mostenitori rezervatari.

| Bula a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Da.
Dar dupa cate stiu, fratii nu pot fii rezervatari, doar ascendentii si descendentii de gradul 1, adica doar copii si parintii vii.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Bula):

Sigur fratii vin la mostenire in cazul in care nu exista copii. Daca exista copii, nici fratii si nici parintii nu au drepturi. Tocmai am trecut prin asa ceva si era sa fac o greseala, din nestiinta.

| Bula a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Codul Cuvil, Art. 1087 - Moştenitorii rezervatari
Sunt moştenitori rezervatari SOTUL supravieţuitor, DESCENDENTII şi ASCENDENTII privilegiaţi ai defunctului.
(privilegiati=de gradul I, personal, adica doar copii si parintii in viata)

Ca urmare,
Ascendentii ordinari sau rudele colaterale ale defunctului, indiferent de clasa din care fac parte sau gradul de rudenie, conform legii, nu beneficiaza de rezerva succesorala.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Bula):

Da, dar daca parintii defunctului sunt decedati, vin la mostenire fratii, ca mostenitori ai parintilor lor.
Mai mult, nu. Daca fratii sunt decedati, copiii lor nu mai au drepturi.

| Bula a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Daca parintii si/sau copiii defunctului sunt decedati, atunci nu se mai poate vorbi de mostenitori rezervatari, doar de mostenitori testamentari sau succesori ordinari.

| udrescuf a răspuns:

Mergi la notar cu sotia ta si o sa-i spuna aluluia care este la notar ca vrea sa treaca casa pe numele tau.

| lupulSingle a răspuns:

Iti cere la notar intre 1000 de lei (10 milioane) sau 11 nu mai stiu sigur
Dar e printre sumele astea

| IonelaBeaut2 a răspuns:

Te duci la notar faci o soţia ta o cerere ca doreşte sa treaca casa pe numele tau si semnează contractul si cam atat... Nu costa nimic

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru IonelaBeaut2):

Mai copii, nu mai raspundeti prostii daca nu stiti!
In primul rand, nu e suficienta o simpla cerere. Trebuiesc acte doveditoare ca acea casa este a ei.
Apoi, nici un notar nu face nimic gratuit. Ca unii au taxe foarte mari, iar altii doar mari, asta e alta poveste. Dar, se plateste!

| xerxes1 a răspuns (pentru IonelaBeaut2):

Si notarul din ce traieste?