Întrebare recomandată | pgabriel28 a întrebat:

Buna seara.Sotia mea este insarcinata in 8 luni.In momentul de fata este in concediu prenatal.Firma la care inca este salariata nu a binevoit sa ii plateasca prenatalul pe luna ianuarie, februarie si nici salariul pe lunile noiembrie si decembrie.Ce putem face sa obtinem acesti bani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incercati o intelegere amiabila cu firma. Daca nu izbutiti puteti s-o dati in judecata.

| Seby90 a răspuns:

Salut, asigura-te ca sotia ta este inca angajata la acea firma. Ei sunt obligati prin lege sa plateasca acel prenatal, decat daca nu au facut ei niste magarii care atesta ca aceasta din urma nu mai lucreaza acolo.

| pgabriel28 explică (pentru Seby90):

E angajata.e verificat.numai ca de la zi la zi o tot amana ca ii da banii maine, poimine etc.

| Seby90 a răspuns (pentru pgabriel28):

Buna din nou, incearca sa faci niste presiuni la adresa lor, sa bati apropouri referitor la protectia muncii etc. Cel mai bine e sa rezolvi problema pe cale amiabila. Dar tinand cont ca vorbim de o perioada de timp mai lunga de 3-4 luni, deja devine nesimtire si delasare.