| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am o nelamurire in legatura cu noul cod rutier
Am obtinut permisul de conducere cat B in august 2012(la 18 ani),dorinta mea a fost sa fac si pentu cat A,dar nu s-a putut din cauze financiare,acum am bani, dar din pacate legea s-a schimbat din ianuarie 2013.
Intrebarea mea ar fi: trebuie sa astept neaparat pana la 24 de ani sa am voie?(nu as vrea sa fac A2 si sa mai astept inca 2 ani sa fac experienta si in cele din urma sa sa iau A-ul)
Un prieten mi-a zis ca DACA AM 2 ANI EXPERIENTA LA CAT B POT FACE PT A indiferent de varsta, vreau sa stiu daca este corecta afirmatia lui.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| 4BubaNeagra a răspuns:

Mai mult ca sigur trebuie sa astepti pana la 24, nu conteaza cata experienta ai pe 4 roti, pe 2 e cu totul altceva.Intre timp se poate schimba codul rutier, poate o sa se dea pe la 21, 20...

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru 4BubaNeagra):

Da...ma gandeam si eu ca nu prea are legatura B cu A, multumesc pentru raspuns.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corecta afirmatia prietenului.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. aduse prin L.203/2012, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio importanta experienta la B.

Ori iei A2 si faci 2 ani experienta ori astepti pana la 24.