| alin1317 a întrebat:

Buna seara tuturor!
Va pun o intrebare poate ma ajutati. Mai am sa-mi iau 9 zile de concediu. Daca acele 9 zile nu doresc sa le iau si doresc sa vin la munca, este posibil sa-mi dea salariul+ banii pe acele 9 zile?
Va multumesc anticipat! Voi oferi si funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil legal dar concediul de odihna se poate efectua si in anul urmator.
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat se poate face doar daca nu l-ai efectuat pana la desfacerea contractului individual de munca.
Conform Codului muncii rep. in 2014, citez:
"ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, legal nu mai este posibil.

| metehne a răspuns:

Bună. Nu cred că se poate. Mai bine îți păstrezi alea 9 zile, nu se știe când vei avea nevoie.

| alin1317 explică (pentru metehne):

Trebuie sa le iau pana termin anul, iar cum in decembrie nu le pot lua, o sa le iau curand

| metehne a răspuns (pentru alin1317):

Da, cel mai bine.