| anonim_4396 a întrebat:

Bună, șeful de la o spălătorie auto mi-a spus ca pot sa lucrez acolo și la 14 ani. Probabil e ilegal, dar nu e treaba mea, el răspunde dacă se întâmplă ceva. Cum ziceam, as vrea sa ma angajez acolo. A spus ca pot sa primesc si 100 de lei pe zi în timp, când prin experienta deci ma gândesc ca lejer 50 de lei pe zi. Sunt fata, credeți ca m-aș descurca? De la 8 dimineata pana mai pe seara cred, nu am întrebat exact. Dar probabil 8 ore. Tatăl meu nu vrea sa ma lase motivul fiind ca,, se face de ras ", o tâmpenie după mine.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti angaja legal de la 14 ani, o poti face singura de la 16 ani si cu acordul parintilor de la 15 ani.
Si nu iti recomand sa te angajezi la o munca permanenta de 8 ore pe zi, de altfel nici n-ai avea cum lucra in timpul anului scolar.

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știu, in vacanta de vara

| Simpatic a răspuns:

Nu castigi deloc 100 de lei salariile la spalatorii sunt mizere.
Conditiile sunt grele, trebuie sa muncesti in apa rece toata ziua.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca fată nu vei rezista, vei sta tot timpul cu picioarele in apă rece vei fi vesnic racită la ovare cistite etc, si la varsta ta nu te poti angaja, inca esti la scoala asa ca trebuie sa termini scoala, munca la spalatorie auto este pentru barbati ei au forță in mîini sa tina furtunul ala greu plin de apă.

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

As lucra în vacanta de vara, e un furtun care e conectat la un bazin de apa, deci nu e greu.La spălătorie acolo sunt mai multe fete si un singur băiat. Au scurgeri si nu ma uda la picioare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Ai putea lucra la el dar la negru fara carte de munca si daca va fi prins va lua amendă, doar sa fi atentă ce acte semnezi si cîti bani vei primii ca de obicei românii sunt țepari vor sa le muncesti gratis iar daca esti fată vrea si sex, mare atentie sa nu i si bata joc de tine, mergi impreuna cu parintii tai la sef si sa discute ei cu el.

| SilentRain a răspuns:

Du-te și fă o probă, tu singura trebuie să îți cunoști limitele nu alții
Baftă happy

| Sophieka a răspuns:

Felicitari pentru aceasta ambitie dar...

Din tot ce ai spus, vei fi ilegal acolo. Fara contract si fara salar. Ai sanse sa faci 10 lei intr-o zi, sau 50 de lei, sau poate 100 lei.Tu stii daca spalatoria are mult de lucru. Faza e ca banii astia, sumele astea vin din bacsisul pe care ti-l lasa clientii DACA VOR.
Tu dupa ce speli masina, trebuie sa ceri suma pentru spalat... De exemplu 25 lei... Daca clientul iti lasa 30 lei si nu mai vrea cei 5 lei inapoi, castigul tau e 5 lei.

Il inteleg pe tatal tau de ce considera ca se va face de ras. Ai putea avea mai mari sanse la standele de inghetata, sa plimbi catei cum a spus utilizatorul BulaNNNel etc.

| BuLaNNNeL a răspuns:

De apreciat că vrei să îți câștigi bănuții tai. Găsește alte metode (plimba câinii ai căror stăpâni sunt ocupați, fă cumpărături pentru vecini, vârstnici, adună corcodușe, tunde gazoanele oamenilor, vinde handmade) habar n-am.
La 14 ani nu te poate angaja nimeni.

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stau la tara, nu am cum face nimic din ce mi ceri

| Alverto a răspuns:

Te asigur că 100 lei doar in visul celui ce angajează. Ești ușor de prostit.
Nu iau cei cu salariu mediu și iei tu 100 lei? Amuzant

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru Alverto):

Deștept ești. sâmbăta și duminica, crezi ca fac eu 3000 pe luna din 2 zile? AMUZANT.Cam 400 de lei pe luna dacă lucrez doar Duminica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut un prieten care lucra pentru taica-su la spalatorie dar nu facea mare lucru, doar dadea cu aspiratorul, cu carpa. Jetul acela e puternic, nu ar trebui sa te lase si evident e ilegal. Daca te si vede lumea acolo e naspa

| intrebcenustiu a răspuns:

Nu prea ai tu ce cauta in spalatorie ca fata, mai ales la 14 ani. nici eu nu ti-as recomanda

| nicunicu3 a răspuns:

Fata,la 14 ani sa lucrezi ne ne ne, du-te joaca-te cu papusi sau fa un iubit, cere bani la parinti sa te duci in oras cu fetele cu grupul tau sa te distrezi cat esti mica de la 16+ mai zic, mai ai de copilarit.Eu zic contra, fiindca nu ca e rusine sau prostii de genul, dar ce merita un copil cu adevarat la varsta aceea fragila nu sa isi distruga viata sociala pentru o hartie colorata.Asculta la mine du-te cu prietenii prin cartier sau cu iubitul, fiindca stiu ca multe de la 12 au, dar na. Distreaza-te cere parintilor si daca zic ca nu au sa te duci in oras sau chestii de genu le bagi pe asta de asta vreau sa muncesc sa imi castig propii bani ca sa nu v-a mai cer.Si asta o sa le dea de gandit si o sa zica ba decat sa se duca sa stea la munca aia, mai bine ii dam noi si stim ca este in siguranta acasa. Funda?

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru nicunicu3):

Ca tu la 14 ani te jucai cu păpuși? Care e treaba ta ca vreau eu sa mi câștig propri bani? Nu cer de la tine. Poate părinții mei nu au sa mi dea în fiecare zi de cheltuiala, măcar eu la 14 ani vreau sa fac bani, nu sa frec menta cu țigări sau iubit pe strada.Ai gândit mult sincer. Altii la 30 cerșesc, eu vreau sa fac ceva productiv.

| nicunicu3 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Nu ai inteles ce ti-am zis, este bine sa faci bani, dar nu la o varsta asa de frageda.Acum trebuie sa copilaresti si tigari si bautura nu aduc fericirea.Si daca tie iti convine sa stai 8 ore din viata ta de la 14 ani sluga la altul, treaba ta.Intelegeam daca ai 18 si na esti obligat, dar ce este sub 18 chiar si 18 se gaseste si cu 4 ore si ai timp si pentru tine.

| Alverto a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Copile, e ilegal. Te pui singura in probleme. Pe lângă angajator, și părinții tăi vor fi trași la răspundere. Cum au spus și alții, minim 16 ani. Altfel nu. Și oricum te vor vedea cei cărora le speli mașinile și vor fi unii care chiar le pasă și va reclama firma și angajatorul.

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru Alverto):

Arat de 16-17 ))