| linaaaaaaaa a întrebat:

Stau in chirie de un an si putin. Cand m-am mutat, cutia postala era deschisa, lasata asa de proprietari. Dar acum cateva luni, au fost schimbate toate cutiile postale din bloc si acum bineinteles, a mea e incuiata. Proprietarii au 2 chei, dar nu vor sa-mi dea si mie una, ci prefera sa le dau telefon cand am un colet si sa mi-l aduca. Este normal?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lipsă de încredere. Într-un fel, ține de bunăvoință. Au ajuns la concluzia că, totul trebuie să treacă prin "cenzura" lor, înainte de a ajunge la tine.
Te vei descurca și fără, dacă nu există o înțelegere între părți. Când știi că ai de primit un colet de la Poșta Română, te duci zilnic și întrebi dacă a sosit ceva pe numele tău.
Ar fi mai bine dacă ai ruga expeditorii să îți trimită coletele prin firme private (Fan Courier, Cargus, DPD etc). Ei obișnuiesc să te contacteze telefonic și stabiliți împreună o oră/o zi, în care îți poate aduce coletul la domiciliu. În cazul ăsta, nu mai ai nevoie de cutia lor poștală.
PS. Scrisorile, când e cazul, le poți primi post-restant. Adică, le ridici direct de la Oficiul Poștal. E de preferat să ții legătura cu expeditorii (messenger, whatsapp) și să te anunțe când îți trimit ceva.

| alina2k18 a răspuns:

Logic ca nu.
Tu locuiesti acolo deci ai dreptu la o copie.
Contract de inchiere declarat la anaf ai?

| linaaaaaaaa explică (pentru alina2k18):

Nu, nu am contractul declarat. Le-am sugerat, dar nu au fost de acord.

| alina2k18 a răspuns (pentru linaaaaaaaa):

Pai muta - te si intre timp reclamatie.
Atatea fite cand ei nu declara un ban.