| Jack99 a întrebat:

Sunt obligat sa completez un formular de consintamant pentru prelucrarea datelor intr o unitate medicala? Daca nu o completez ce se întâmplă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, esti obligat, mai ales ca se solicita consimtamantul in caz de operatii. De altfel au nevoie de datele tale si pentru a verifica antecedentele medicale.
Daca nu le dai si ei nu sunt obligati sa te trateze, decat in cazul urgentelor.

| danutzu96 a răspuns:

Pot sa refuze sa iti ofere servicii medicale, pentru ca au neaparat nevoie de date. In facultate de ex
au spus ca daca nu ne dam acordul atunci ei nu pot elibera diplome, face cazari in camine, etc. Chestia asta are legatura cu GPDR.

| bogdy23 a răspuns:

Ii doar o formalitate. Noile legi GDPR ale UE ii obliga sa aiba o mai buna confidentialitate a datelor. Si la intrebarea ta nu te poate procesa in calculator cine esti tu ai platit CAS nu ai platit etc

| Jack99 explică (pentru bogdy23):

Deci, nu ma pot consulta sau nu imi pot completa fisa medicala, daca nu le completez formularul?