| melindayannis a întrebat:

Buna tpu...am lucrat 8 luni de zile timp de 8 ore pe zi, desi eu aveam contractul facut pe 4 ore cu un slar de 400 ron, dar eu primeam in mana 800 ron
acum 3 zile mi-am facut lichidarea la zi pe data de luni, dar patronul ma ameninta ca nu mai imi da toti banii decat pe cei din statul de plata, asta cred ca inseamna cei 400 ron. mentionez ca as mai avea de luat banii pe perioada 15-30 aprilie si pe 1-12 mai.si tot spune ca pentru ca nu mi-am facut preavizul de 15 zile mentionat in contract,nu voi mai primi toti banii,,,as vrea sa stiu daca este vreo cale sa pot primi toti banii,sal amenint si eu cu ceva, sau daca are dreptul sa nu-mi mai dea toti banii, din cauza preavizului...va multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum lua banii pe perioada 15-30 aprilie daca nu lucrezi in aceasta perioada. Salariul se primeste pe timpul lucrat nu si pe cel in care nu lucrezi. Daca ai lucrat pana in 10 aprilie ai dreptul la salariu doar pe zilele lucrate in luna aprilie.
Doar daca nu iti da salariul pe aceasta perioada poti sa-l dai in judecata.

| melindayannis explică (pentru Ioandelasal):

Scuze am gresit la data lucrata. trebuie sa mai iau banii acum in 15 aprilie pe perioada 15-30 martie, iar in 30 aprilie pe perioada 1-12 aprilie ca pana in 12 aprilie am lucrat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru melindayannis):

Asa cum ti-am spus, daca nu-ti da salariul pe perioada lucrata poti sa dai firma in judecata.

| melindayannis explică (pentru Ioandelasal):

Ei imi vor da banii dar doar pe cei scrisi pe contract 400 ron, eu voiam sa stiu daca pot face ceva pentru restul de pana la 800 ron

| Ioandelasal a răspuns (pentru melindayannis):

Da, poti sa-i dai in judecata daca poti dovedi ca ai lucrat cu norma intreaga.

| neutrino a răspuns:

Nu ai ce face, tu ai primit bani la negru.