| Anon1m086543 a întrebat:

Am o intrebare legata de transferul de la o un liceu la altul. Deci eu vreau sa ma transfer de la un liceu din Timisoara la unul din Bistrita. Intrebarea e: imi trebuie o persoana care sa semneze ceva sa fie,, tutorele" meu? Sau cum?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minora (sub 18 ani) cererea de transfer trebuie semnata si de un parinte (mama ori tata) sau de reprezentantul legal.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie semnatura tutorelui tau legal, care este: unul din parinti, sau daca esti lasata in grija bunicilor, bunicii trebuie sa aiba hartie ca sunt tutorii tai legali, ca sa semneze pentru tine (daca esti minora si ai sub 18 ani).

| Anon1m086543 explică (pentru Violleta2022):

Deci nu trebuie sa dovedesc in nici un fel ca tutorele meu o sa locuiasca cu mine sau unde o sa locuiesc. Adica sa existe un tutore in acea localitate?