| WarpAcustic a întrebat:

Bună TPU, am ridicat un colet de la fan Courier și operatoarea a spus că trebuie să plătesc doar transportul 74 lei și normal trebuia să dau 900 lei fără transport, am ridicat coletul și am plecat. Expeditorul a zis că nu a primit banii 900 lei. Ce vină am eu dacă operatoarea a zis că sunt plătite și a dat coletul? Mă poate da fan Courier în judecată că am ridicat coletul fără să plătesc? Ce trebuie sa fac eu? Operatoarea a greșit pe undeva este vina mea sau a ei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa platesti valoarea coletului, chiar daca transportatorul a gresit si nu l-a incasat la predare.
Daca nu platesti o sa te dea in judecata si o sa platesti mai mult, la cei 900 de lei se vor adauga cheltuielile de judecata, posibil si onorariu avocatial, daca angajeaza un avocat, asa ca o sa se ajunga sa platesti aproape dublu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greseala e ori la vanzator ca nu a bifat cum trebuie ramburs, ori la fan curier ca nu s au uitat ce si cum...

acum daca tu esti multumit de colet, frumos ar fi sa platesti vanzatorului valoarea acestuia

| sierra1 a răspuns:

Expeditorul ar trebui să se certe cu sine sau in ultimă instanță, cu firma de curierat (dacă au gresit ei)

| anonim3247 a răspuns:

Fan curier și-a luat banii pe transport.