| unaoarecare29 a întrebat:

Buna tpu..Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta si pe mine? Cand merg sa-mi fac alt buletin, pentru ca celalalt l-am pierdut, am nevoie si de cartea de alegator? Neaparat? Am citit pe unele site-uri ca trebuie, pe altele ca nu trebuie. Eu nu am nici cartea aia de alegator. Multumesc tuturor care imi raspund

Răspuns Câştigător
| Q69 a răspuns:

Eu in iulie am schimbat
am si acum cartea de alegator... nu au zis ca trebuie
in plus o aveam expirata de o luna si nu am platit nici o amenda

| unaoarecare29 explică (pentru Q69):

Eu nu o mai am, de asta intreb. sper sa nu ma puna sa mai platesc vreo amenda si pentru cartea de alegator. mersi frumos de raspunsuri!

| Q69 a răspuns (pentru unaoarecare29):

Cartea de alegator nu se mai foloseste la alegeri
daca mergi pe 3 decembrie sa depui actele o sa fie obligati pana in 9 sa ai noua catre de identitate sa poti merge la vot
profita de ocazie

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu buletin ci carte de identitate. In mod normal trebuie restituita si cartea de alegator, asa spune HG 1375/2006, citez:
"ART.44.
(2) În toate cazurile de eliberare a unei noi cãrţi de identitate, solicitanţii trebuie sã predea cartea de alegãtor; persoanele care au pierdut sau cãrora li s-a furat cartea de alegãtor menţioneazã acest fapt pe cererea pentru eliberarea cãrţii de identitate." Numai bine!

| ionutzu93 a răspuns:

Am fost recent si am schimbat buletinul si nu mi-a fost ceruta, inca o mai am happy