| Matei4 a întrebat:

De ce toata lumea uraste psdul? Chiar nu inteleg... Adica a crescut salariile si multe altele... Imi poate explica cineva pe intelesul meu? Am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Hai să ți-o explic pe asta cu "crescutul salariilor"

1. Cu ce te ajută faptul că au crescut salariile, dacă odată cu creșterea salariilor cresc și prețurile? PSD-iștii amintesc numai de creșterea salariilor, nu și de creșterea prețurilor.

2. Banii folosiți pentru creșterea salariilor nu vin din buzunarul PSD-ului sau din buzunarul lui Dragnea. Vin fie din bugetul de stat (alimentat din sectorul privat), fie din împrumuturi cu dobânzi foarte mari. Cine va plăti acele împrumuturi când vine scadența? Cu siguranță nu Dragnea, ci tot noi.
Nici despre asta PSD-ul nu spune nimic.

3. PSD-ul ia banii sectorului privat care ține economia pe linia de plutire, și-i dă celor din sectorul de stat pentru a-și asigura loialitatea acestui aparat și sprijinul în alegeri.

Nu spun că nu sunt și la stat oameni care muncesc. Cu siguranță că sunt: doctori, profesori, pompieri, etc.

Dar pe lângă fiecare om care muncește mai sunt cel puțin trei care nu fac nimic, dar sunt aduși acolo de rude sau de partid. În principal acestora le-a crescut PSD-ul salariile.

PSD-ul ia banii de la IT-iști și-i dă jandarmilor să-i bată pe aceiași IT-iști când protestează în piață. Ia bani de la constructori și-i dă unora care plimbă o foaie printr-un minister. Ia bani de la agricultori și-i dă unor angajați fictivi care în realitate lucrează pentru PSD.

Cam așa stau lucrurile atunci când PSD "mărește salariile". O face numai și numai pentru a-și asigura succesul în alegeri, și o face într-o manieră care condamnă generațiile viitoare la sărăcie. Adică pe tine, pentru că ție îți va veni nota de plată pentru măsurile dezastruoase pe care le ia astăzi PSD-ul.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A eliberat infractorii si violatorii pe strazi. Taxele si impozitele au crescut

| Frank51 a răspuns:

Ti-au spus mai sus. Vreau doar sa adaug, ca oricine poate sa se informeze oricat de putine informatii stie despre politica si oamenii politici, mai ales in ziua de azi cand internet si oameni foarte destepti de la care putem invata multe.

| minrest a răspuns:

Suma totala a banilor de pe piata valoreaza la fel, indiferent de valoarea nominala. Astea inseamna ca daca maresti salariile unora, cresc preturie cu exact cat ai marit salariile, iar cei care nu au salariile marite pierd mult. Iar dupa un timp, preturile continua sa creasca, si pierd toti. Intelegi asta?

| minrest a răspuns:

Tu crezi ca salariile le poate stabili statul? Salariul ti-l da patronul; statul poate mari doar salariile angajatilor lui, iar daca mareste salariile angajatilor lui, preturile cresc cu suma suplimentara, asa ca salariile celorlalti angajati scad.

| Plato a răspuns:

Mi s-a ridicat tensiunea, apoi am vazut ca ai doar 14 ani. happy
Asculta, Matei, PSD e cea mai oribila infectie ce a lovit vreodata Romania.
Uite de ce: - Au eliberat infractori periculosi (inclusiv violatori, pedofili, teroristi etc.) din inchisori.
- Au masacrat poporul in 10 august folosindu-se de politia politica Jandarmeria.
- Benzina si motorina sunt mai scumpe ca niciodata, lucru mult mai grav decat isi dau oamenii seama. Pret mai mare la combustibil -> pret mai mare la transport in comun, taxi etc., mai putine firme care vor importa in Romania, deoarece nu va mai merita din cauza costurilor grosolane.
- PSD este un Grup Infractional Organizat, condus de niste CONDAMNATI PENAL, analfabeti si semianalfabeti care isi urmaresc doar interesul propriu.
- PSD indeparteaza Romania de valorile europene pentru a ne duce in sfera de influenta sovietica
- PSD NU a facut #nimic pentru autostrazi, scoli, spitale, gradinite.
- Comunele/satele din Romania sunt sub noroaie
- Membrii PSD sunt INCAPABILI, majoritatea au facute studii superioare la facultati PRIVATE, pe care le-au CUMPARAT
- PSD este urmasul Partidului Comunist
- PSD instaureaza CENZURA, DEMAGOGIA, foloseste PROPAGANDA si POLITIA POLITICA, lucruri specifice doctrinelor EXTREMISTE
- PSD a CENZURAT COMPLET mass-media, cu foarte mici si putine exceptii (Malin Bot, Oreste etc.)
- PSD FURA. Isi construiesc case, vile in toata tara pe banii nostri, pe banii parintilor tai! Nu fac NIMIC pentru viitorul tau!
- PSD promoveaza NEPOTISMUL si anihileaza meritocratia.
- PSD te va obliga sa parasesti tara in cautarea unui trai mai bun.
- PSD VINDE padurile si uzinele Romaniei!
- PSD a crescut taxele infiorator de mult, recorduri istorice.
Si mai sunt muuuuulte alte motive.
Intreaba-ti parintii cu cine voteaza, incearca sa-i convingi sa voteze cu un partid in opozitie (USR+plus sau PNL) sau cu un candidat independent.

In concluzie, PSD nu face #nimic bun! Sunt cei mai spurcati si infecti oameni. Daca un pesedist iti da un pahar cu apa, refuza-l, sunt in stare si pe ma-sa s-o fure, s-o minta, chiar s-o fufa.
PSD e o infectie, o ciuma! PSD E COMUNISM.
PSD isi bate joc de viitorul tau!

Ma bucur ca te intereseaza, sper ca ti-am dat destule detalii. Daca vrei sa fii informat pe subiectul asta, uita-te pe Youtube la Malin Bot.winking

| flixbuster a răspuns:

Lumea care ii detesta este aceeasi lume care detesta hotii. Ii iubesc evident hotii (pe care PSD ii scapa cu drag de puscarie) si cei carora le dau bani sau alte foloase (bani si foloase care ti s-a explicat bine anterior sunt luate de la alti oameni care muncesc si nu din buzunarul PSD sau al conducatorilor lui).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de fapt pcb-ul e la nivelul anilor 90, inflația e pe la 1000000% chestii din astea, democrația s-a întors în anii 50 etc etc

| IngerasulMicut a răspuns:

Din cauza ca toti il uram pe Liviu Dragnea not worthy

| Kevinn2000 a răspuns (pentru IngerasulMicut):

În loc de " toți ", ar fi fost mai bine să spui " majoritatea ".

| Dece5 a răspuns:

Nu cred ca toata lumea uraste PSD-ul. E o fictiune. Daca toata lumea ura PSD-ul, nu era acum la guvernare. E campanie electorala. Fiecare spune despre el ca e cel mai bun, cel mai iubit, cel mai votat, ca va face autostrazi, spitale si asa mai departe, iar despre ceilalti spun ca sunt rai ca nu fac nimic, ca fura, ca sunt urati de toata lumea. Adevarul e ca toate partidele au fost la putere si s-a vazut ce au facut. Nu avem autostrazi din cauza ca asa merge economia noastra. Cum sa faci autostrazi fara bani? Cand a fost PDL-ul si Traian Basescu, au redus pensiile si salariile, au desfiintat spitale. Acum PNL-ul urmasul PDL-ului va infiinta spitale? Va face autostazi? Nu cred. Nu au cu ce, dar in campania electorala se poate promite orice. Deci de asta zic ca e totul o campanie electorala, o campanie de imagine si totul are legatura mai putin cu realitatea. In concluzie nu cred ca toata lumea uraste PSD-ul, dimpotriva si lucrul asta se va vedea la vot.

| Plato a răspuns (pentru Dece5):

Nu toata lumea, ai dreptate. Infractorii, asistatii social, mortii din cimitir si idiotii inca voteaza PSD.
Care partide au mai fost la putere? PDL. In afara de micile exceptii, timp de 20 de ani au guvernat bolsevicii.

Un om, pentru a vota PSD, trebuie sa fie complet imbecil.

| Dece5 a răspuns (pentru Plato):

Daca luam in calcul un pensionar, un bugetar, un asistat social, acela e obligat sa fie imbecil daca nu vrea sa i se reduca pensia laughing
Ce avantaj ar avea un pensionar sa voteze PNL? Un om sanatos, tanar, bun de munca si care crede ca va castiga ceva de la PNL, va vota PNL. In realitate nu va castiga mare lucru. Avem democratie de 30 ani. Daca era sa se faca mai mult, se facea, ca toti au fost la guvernare. Asa ca se va face in continuare cate ceva in limita posibilitatilor, indiferent de cine va castiga alegerile. Nu trebuie sa speram la prea multe. In toate domeniile suntem depasiti. Ne lipseste inteligenta. Degeaba ne laudam ca avem valoare, ca rezultatele se vad practic. Daca eram mai buni, eram mai sus. Ne plangem ca nu-s buni conducatorii? Sunt la fel de buni ca si noi, ca doar nu-s extraterestri. Sunt din randul nostru si sunt alesi de noi. Trebuie sa avem incredere in noi, in viitor, sa muncim mai mult, sa evoluam in sens pozitiv, sa fim mai buni, sa ne ajutam si nu sa ne punem piedici unii altora.

| Plato a răspuns (pentru Dece5):

Romanul nu e prost, romanul e hot. #FaraHotie ajungem departe!
Ce avantaj ar avea un pensionar? Ar trebui sa se gandeasca la copiii si nepotii lui, nu la el. El nu mai are viitor.
Cat despre putorile ordinare aka asistatii social, cum sa lasam niste ratati care, apti fiind, nu merg la munca, sa ne decida viitorul?

| Dece5 a răspuns (pentru Plato):

Daca romanul e hot, eu zic ca e si prost. Daca era mai destept, vedea unde ne duce hotia si nu mai era hot. Cat despre viitor, am dubii ca celelalte partide ne vor crea un altfel de viitor. In 30 ani s-a vazut viitorul si prezentul happy
Pensionarii au prezentul, cei tineri viitorul si lucrurile se vor repeta. E rau daca am ajuns sa credem ca acei cativa lei in plus sau in minus la pensie sunt suficienti ca sa ne construim viitorul. Asta arata la ce nivel jos de eficienta poate fi economia in general.