| cristina94_8053 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare pentru voi si apelez la cunostintele voastre.in urma cu un an am abandonat liceul terminand clasa a 10. acum ma intorc in tara si as vrea sa continui si as vrea sa stiu ce este necesar, daca se poate sa ma inscriu iar la liceu in clasa a 11 pentru a continua. P.S.dau funda pentru cel mai bun raspuns. multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai depasit 18 ani, te poti inscrie in clasa a 11-a la o scoala care are organizate cursuri serale( dupa amiaza) sau cursuri cu frecventa redusa( adica mergi la scoala doar cateva saptamani intr-un semestru). In acest caz, vei face un an in plus fata de cei care frecventeaza cursurile de zi. Trebuie sa te interesezi din timp care dintre liceele sau colegiile( din orasul unde vrei faci scoala) organizeaza cursuri serale si/ sau cu frecventa redusa, care este perioada de inscriere precum si ce fel de profile/specializari au --- ai posibilitatea sa alegi profilul/specializarea. Nu mai amana caci, oricand, este posibil sa se schimbe regulile!--- se vorbeste despre un examen de admitere in cl. a 11-a( adica, concurs pentru a urma ciclul superior al liceului).
Succes si numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate la zi, daca n-ai depasit varsta de 18 ani. Va trebui sa faci o cerere la conducerea liceului. Daca ai depasit 18 ani se mai poate numai la seral sau la frecventa redusa. Numai bine!

| stella390 a răspuns:

Pai este necesar sa ai certificatul si da cred ca mai poti intra

| cristina94_8053 explică:

Astept mai multe raspunsuri!

| alessia5158 a răspuns (pentru cristina94_8053):

Nu este cazul sa astepti si alte raspunsuri --- este asa precum ti-a raspuns Ioandelasal.Pentru inscriere ai nevoie de foaia matricola. In cazul in care nu ai 18 ani si nu doresti sa continui la aceiasi scoala (la care se afla foaia ta matricola) te poti inscrie la alta scoala la cursuri de zi. In cazul in care ai depasit 18 ani, va trebui sa te inscrii la cursurile serale sau cu frecventa redusa ( fie la aceiasi scoala daca are organizate asemenea cursuri, fie la alta). Exista si varianta liceului privat (platesti o taxa anuala)---asta, in cazul in care nu doresti inscrierea la o scoala de stat

| cristina94_8053 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult alessia5158 te mai deranjez cu ceva si as vrea sa stiu daca am trecut de 18 nu ma mai pot inscrie la cursurile la zi?

| alessia5158 a răspuns (pentru cristina94_8053):

Daca ai depasit 18 ani, te poti inscrie in clasa a 11-a la o scoala care are organizate cursuri serale( dupa amiaza) sau cursuri cu frecventa redusa( adica mergi la scoala doar cateva saptamani intr-un semestru). In acest caz, vei face un an in plus fata de cei care frecventeaza cursurile de zi. Trebuie sa te interesezi din timp care dintre liceele sau colegiile( din orasul unde vrei faci scoala) organizeaza cursuri serale si/ sau cu frecventa redusa, care este perioada de inscriere precum si ce fel de profile/specializari au --- ai posibilitatea sa alegi profilul/specializarea. Nu mai amana caci, oricand, este posibil sa se schimbe regulile!--- se vorbeste despre un examen de admitere in cl. a 11-a( adica, concurs pentru a urma ciclul superior al liceului).
Succes si numai bine!