| Ionobservator a întrebat:

Bună TPU, bolnavii psihici grad 2 accentuat trebuie să completeze declarația pe proprie răspundere (care răspundere) dacă pleacă din localitate în alt județ? Eu sunt așa, mă duc după medicamente pentru diabet în alt județ, dacă nu am declarația pe proprie răspundere la mine ce poate să îmi facă? Pană la urmă amenzile nu le plătesc oricum, pensia e mică. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa o scrii, chiar daca esti bolnav psihic, fiindca vei platii amenda.

Nu mai merge poanta cu "oricum nu platesc amenda" ca vine hotarare judecatoreasca si-ti ia banii direct din pensie, ori iti ia computerul din casa, ca sa recupereze amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toata lumea trebuie si amenda nu e dupa tine daca o platesti sau nu... foaia pe care scrii declaratia e 0.5 lei

| Wr3nch a răspuns:

Nu conteaza cat iti e pensia, amenda iti vine la impozit si tot o platesti. Scrii ca mergi pentru bunuri de prima necesitate sau servicii medicale urgente si nu ai probleme.

| FreddieM a răspuns:

Ce te costa sa scrii declaratia? Mergi mai putin stresat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti interzis judecatoresc? ai capacitate de exercitiu deplina?
(in orice caz, e mai usor s-o scrii)

| Ionobservator explică (pentru anonim_4396):

Nu sînt interzis judecătoresc, am gradul 2 psihic permanent de exemplu eu nu pot să fac un împrumut la bancă nu pot să semnez vreun act pentru că sînt bolnav psihic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionobservator):

Eu zic sa o faci, fiindca chiar daca ai fi amendat abuziv, tu va trebui sa mergi la instanta ca sa iti fie anulata