| baiii a întrebat:

Buna TPU... daca vreo persoana are 21 de ani si este student la facultate.mai poate primi pensia alimentara... daca da, de ce acte are nevoie?

Funda primeste cel mai bun raspundbig grin

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai poate primi. Se poate pe cale amiabila, respectiv parintele obligat la intretinere sa ii plateasca in continuare intretinerea si pe cale judecatoreasca, printr-o cerere adresata judecatoriei de la domiciliul celui care a fost obligat la intretinere ori de la domiciliul tau(ambele judecatorii sunt competente teritorial, a doua avand competenta alternativa). La cererea de chemare in judecata, prin care soliciti indemnizatie de intretinere pana la terminarea studiilor, trebuie sa anexezi copii de pe hotararea judecatoreasca prin care a fost obligat la intretinere si de pe certificatul de nastere si o adeverinta de la facultate ca esti student la zi si in ce an. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ne mai amenința cu funda că nu este a ta, ci a site-ului, tu ești subsidiară!
Poate primi pensia până la vârsta de 26 de ani dacă până atunci merg la școală, formă de zi.
Trebuie să te adresezi instanței de judecată de pe raza de domiciliu cu copie certificat de naștere a copilului, copie a cărții de identitate valabilă, adeverință din care să reiasă că este la școală, hotărârea definitivă și irevocabilă a divorțului dacă există acest document, inclusiv cererea de chemare în judecată a tatălui!
Succes.
Pa, pa.