| ForeverNOW a întrebat:

Buna TPUhappy (dau funda)
Deci, mama mea si tatal meu nu sunt casatoriti, ei nu au fost cununati inainte sa ma nasc si nici acum pentru ca tatal meu o batea pe mama mea si... (poveste lunga), acum mama mea este in scaun cu rotile, tatal meu este la inchisoare pentru viol, el a mai fost la inchisoare pentru furt si alte violuri... eu sunt data in plasament familiar la bunici (adica ei sunt tutorii mei)
Tatal meu nu are dreptul sa ma ceara in plasament, nu stiu daca mai are drepturi asupra mea, adica NU m-a batut sau abuzat sau, nu mi-a facut mie ceva rau niciodata, nu am nici o legatura cu el, l-am vazut decat o data in viata.
Intrebare: Pot sa ies din tara fara acordul lui? adica doar cu bunicii si acordul mamei?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicii sunt tutorii tai atunci este nevoie numai de declaratia lor, data in fata unui notar public, deoarece tutorii sunt reprezentanti legali ai minorului. Sa duca la notar si decizia de numire ca tutori, o sa trebuiasca trecuta in declaratie. De asemenea sa ai o copie a deciziei pentru a o arata la granita, daca o vor cere. In rest este asa cum ti-am spus in raspunsul anterior. Succes si numai bine!