| Rrobert a întrebat:

De curând la o sala de jocuri video când am fost cu prietenul meu, am fost acuzat că i-am furat portofelul cu acte și bani in valoare de 450 de lei. El susține că avea portofelul in spatele monitorului chiar langa al meu. Camerele de supraveghere bat in monitoare cumva din fata și nu se vede ce era acolo, dar când am plecat mi-am luat lucrurile de acolo, (logic portofelul meu care era acolo, langa al lui) am fost amenințat că dacă nu îl aduc mă bate și iese cu politie și toate astea. Eu sunt nevinovat. Cum rezolv asta, îmi poate spune și mie cineva care cunoaște legea ce pot face in acest caz, țin să menționez că sunt minor, am 16 ani, la fel și acel "prieten". Mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau trebuie sa aiba dovezi ca tu i-ai furat portofelul. Daca nu sunt dovezi politia nu are ce sa-ti faca.
Daca nu esti vinovat spune-i prietenului ca daca iti face plangere penala fara dovezi o sa-i faci si tu plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Prietenul tau nu prea stie cum functioneaza legea, nu?
Politia nu are ce-ti face daca tipul nu are dovezi irefutabile si clare cu tine efectiv punand mana/luand portofelul respectiv.